Zborovi građana u Srbiji: Važnost povratka političkoj aktivizmu i kontroli vlasti

Zborovi građana u Srbiji: Važnost povratka političkoj aktivizmu i kontroli vlasti

Građani Srbije pokazuju sve veću zainteresovanost za politiku kroz zborove. Ovi skupovi su važni za proveru rada političara i vraćanje građana u aktivnu ulogu. Iako vlast reaguje represivno, zborovi predstavljaju korak ka demokratiji.

Ideja o zborovima ukazuje na rastuću zainteresovanost građana za politiku u Srbiji, što je do sada često bilo potcenjivano. Politika, koja je postala ružna reč, oblikuje naš svakodnevni život, a zborovi su način da se građani ponovo angažuju oko pitanja od javnog značaja. Ovi skupovi su ključni za proveru kako političari obavljaju svoj posao i vraćaju građane u aktivnu ulogu.

Vanredna profesorka na Fakultetu političkih nauka, Jelena Lončar, ističe da vlast reaguje represivno na sve učestalija okupljanja građana. Ona naglašava da bi funkcioneri trebali da slušaju građane i obrazlože svoje odluke, ali to se ne dešava. Vlast želi da građani budu pasivni posmatrači, što se prenosi sa vrha države na niže nivoe.

Lončar objašnjava da postoji više razloga zbog kojih se izbori ne smatraju rešenjem za izlazak iz krize. Prvo, vlast kontroliše medije i plasira negativan narativ prema kritičarima. Drugo, opozicija se suočava sa gubitkom poverenja građana, dok pluralizam i drugačije mišljenje gotovo da ne postoje.

Profesorka takođe naglašava da političke stranke mogu mnogo naučiti od studenata, koji su postali važan akter u društvu. Šetnje studenata oslobađaju građane straha i predstavljaju put za sve one koji žele da se kandiduju na izborima. Trenutno je teško predvideti kada će izbori biti raspisani.

Kada je reč o prelaznoj vladi, Lončar smatra da se situacija menja. Iako vlast trenutno ne bi pristala na prelaznu vladu, moguće je da će se to promeniti u narednim mesecima. Smanjuje se broj onih koji podržavaju vlast, što može biti signal opadanja njenog uticaja.

Najave velikih okupljanja vladajuće partije vide se kao pokušaj da SNS pokaže svoju snagu. Međutim, organizacija skupa u Beogradu predstavlja veliki izazov za vlast, jer zahteva mobilizaciju pristalica i može uključivati razne manipulacije.

Lončar kategorički negira tvrdnje vlasti o bezbednosnim razlozima za otkazivanje skupa. Ona ističe da nasilje u državi sprovodi isključivo vlast, dok građani i studenti žele da grade, a ne da ruše. Takve izjave vlasti su manipulacija i pokazuju njenu nesposobnost da organizuje protest.