Zamenik načelnika Vojnomedicinske akademije Ivan Leković rekao je da je u tu zdravstvenu ustanovu transportovano šest pacijenata povređenih u požaru u Severnoj Makedoniji, a da je jedan zbrinut u Vojnoj bolnici u Nišu, i naglasio da su svi u teškom stanju.
On je naveo da su povređeni transportovani u tri saniteta i transportnim avionom Vojske Srbije i da su svi mladi, rođeni su između 1998. i 2007. godine.
„Svi pacijenti su u jedinici intenzivnog lečenja i njihovo stanje je teško i ozbiljno. Preduzimamo sve mere intenzivnog lečenja i upotrebili smo sve resurse kojim raspolažemo da im pomognemo“, rekao je zamenik načelnika VMA.
Leković ukazuje da, osim opekotina koje svi imaju, pacijenti imaju i simptome trovanja gasovima iz požara, kao i oštećenja disajnih organa i pluća zbog udisanja vrelog vazduha.
Prema njegovim rečima, lečenje tih povreda je dugotrajno, zahteva brojne operacije i uključivanje brojnih specijalista – pulmologa, kardiologa, neurologa i plastičnih hirurga.
Leković je napomenuo da su sanitetskim transportom u Severnu Makedoniju uputili šestočlanu ekipu
koja je tamo i ostala – dva hirurga plastičara, anesteziolog, anestetičar i dva medicinska tehničara – instrumentara.
Oni su ostali u Skoplju i pomažu kolegama iz Severne Makedonije u operativnom lečenju pacijenata. Biće tamo dokle god bude potrebno, naglasio je Leković.
Vojni transportni avion Srbije iz Skoplja će preuzeti 12 novih pacijenata, pa će posle trijaže i procene njihovog stanja oni biti raspoređeni u Vojnomedicinsku akademiju i Klinički centar Srbije.
Podsećamo, u diskoteci u Kočanima u Severnoj Makedoniji u nedelju u ranim jutarnjim časovima izbio je požar u kojem je život izgubilo 59 ljudi, a najmanje je 155 povređenih.