Konzorcijum vozača zahteva eliminaciju diskriminacije u EU i poštovanje AETR sporazuma. Takođe, traže i finansijsko rasterećenje prevoznika, kao i ubrzanje graničnih procedura. Protesti će obustaviti lanca snabdevanja, ali se traži saradnja sa policijom.
Zahtevi Konzorcijuma obuhvataju više ključnih tačaka, uključujući poštovanje AETR sporazuma i ispunjavanje obaveza Ministarstva komunikacija i saobraćaja Bosne i Hercegovine. Takođe, traže izmene pravilnika i finansijsko rasterećenje prevoznika, što uključuje povrat 50 posto akcize i popust na putarine.
Tokom protesta, članovi Konzorcijuma obustaviće svoje lanca snabdevanja, što će uticati na lokalne zajednice i granične prelaze. U tom kontekstu, naglašeno je da je važno poštovati naređenja policije i sarađivati sa organima reda.
Policijski službenici su na terenu i regulišu saobraćaj kako bi se obezbedila sigurnost tokom protesta. U skladu sa informacijama iz BIHAMK-a, teretni terminali su blokirani na nekoliko graničnih prelaza, uključujući Izačić, Veliku Kladušu i Gradišku.
Iako su teretni terminali pogođeni, putnički program za sada funkcioniše bez većih poteškoća. Konzorcijum nastavlja da traži rešenja koja će poboljšati uslove rada vozača i smanjiti diskriminaciju u EU.
