Reke i dalje bujaju u Sloveniji i Hrvatskoj, a hidrolozi upozoravaju na vrhunac poplavnog talasa još nije prošao. Na snazi je vanredna odbrana od poplava na Muri i Savi, a i vodotok Drave preti izlivanjem. Večeras nešto bolja situacija u Sloveniji, mada se pravo olakšanje očekuje tek sutra, piše RTS.
Vodostaji reka u Sloveniji polako opadaju, ali neke i dalje plave. Sava plavi u svom srednjem i donjem toku, a plave i Krka i LJubljanica.
Ledava u donjem toku i Dravinja se izlivaju na uobičajenim mestima, javlja Agencija za životnu sredinu Republike Slovenije (ARSO), koja predviđa da će se rečni tokovi u ponedeljak smanjiti.
„Pomurski nasipi moraju da traju još najmanje 24 sata. Protok vode se polako smanjuje, počeo je da opada u Gornjoj Radgoni, ali Mura i dalje ima protok veći od 1.000 metara kubnih u sekundi“, rekao je hidrolog Janez Polajnar.
Poplavljena područja uz reku Dravu nastaviće da se čuvaju i danas i u ponedeljak. Sava pada celim svojim tokom i izliva se u srednjem i donjem toku. Krka plavi i opada u gornjem toku, ali ima stalan protok od 300 kubnih metara u sekundi u donjem toku.
Poplavne ravnice uz pojedine reke u slivu LJubljanice i uz Pesnicu polako se smanjuju.
„Srećom, sledeće nedelje ćemo imati bolje vreme, od utorka će biti letnje, tako da ne očekujemo veće probleme. Klizišta će i po sunčanom i toplom vremenu nastaviti da prete još nekoliko dana“, dodao je Polajnar.
Evropski komesar za upravljanje krizama Janez Lenarčič saopštio je da je EU na zahtev Slovenije pokrenula Mehanizam civilne zaštite , kao i da su toj zemlji potrebni teška mehanizacija sa operaterima i montažni privremeni mostovi.
U Hrvatskoj vodostaji reka i dalje rastu. Vanredna odbrana od poplava na snazi je u Murskom Središću, u Međimurju. Vodostaj Mure u 5 časova bio je 537 centimetara i to je istorijski, rekordni vodostaj. Mura je tokom prepodneva ušla i u dvorišta obližnjih kuća.
Na Savi uzvodno i nizvodno od Zagreba vodostaji su u laganom opadanju. Kroz glavni grad Hrvatske vrhunac vodenog talasa prošao je u ponoć, a pozornost se preselila na velikogoričko područje i opštinu Rugvica gde je proglašeno vanredno stanje odbrane od poplava. I dalje su zatvoreni svi putni prelazi preko teretnog kanala Sava-Odra.
Mato Čičak, načelnik opštine Rugvica, izjavio je poslepodne da su neke tačke na Savi kritične i da se prave tzv. boks barijere. „Nadamo se da će uskoro početi dpadati razina Save i da ćemo ovu noć provesti mirno i da neće biti problema, mada je za taj dio nasipa potencijalno velika opasnost“, rekao je Čičak ističući da je na nasipu trenutno više od 400 ljudi, vatrogasaca, lovaca, članova raznih udruženja i meštana.
Vanredne su mere na Dravi kod mesta Drnja, u Koprivničko-križevačkoj županiji, gde se tokom večeri očekuje vodeni talas. Drava bi mogla probiti rekordnih 577 centimetara iz 2014. kad je poplavljen deo Legrada i Drnja.
Vatrogasci, civilna zaštita i građani pune vreće peskom, grade se pojačani nasipi, a saobaćaj u ovim opštinama je obustavljen. Zatvoren je i Podravski most u Donjoj Dubravi. Polja su pod vodom, a stanovnici naselja uz Dravu strahuju i za svoje kuće.
Tatjana Vujnović, načelnica Službe u sektoru za hidrologiju rekla je da će opadanje nivoa vode ići vrlo sporo. „Drava u Austriji počinje opadati. Mora proći i pasti u Sloveniji da bi počela padati kod nas. Nezgodno će biti ako budu velike u isto vrijeme Mura i Drava te dok se spoje, taj vodeni val Dravom će putovati nekoliko dana. Bilo koja oborina da pljusne, može izazvati porast na pritokama i samoj rijeci“, rekla je Vujnovićeva.
Ističe da će celi proces trajati danima jer je reka Sava u tom delu vrlo spora.