Uprava DUNP: Univerzitet ne može biti ugašen, zaposleni svojom voljom napustili posao

Uprava DUNP: Univerzitet ne može biti ugašen, zaposleni svojom voljom napustili posao

Državni univerzitet u Novom Pazaru (DUNP) neće biti ugašen a informacije koje su poslednjih dana plasirane s tim tvrdnjama su netačne i smišljene da stvore zabludu i izazovu paniku, saopštila je ta visokoškolska ustanova.

U saopštenju kabineta rektora navodi se da „ne može biti ugašen“ univerzitet koji ima više od 3.000 studenata i trideset akreditovanih studijskih programa.

Navodi se i da su „skoro svi nastavnici i saradnici, koji su u poslednje tri godine ostali bez posla, svojom voljom napustili univerzitet“, da su za mesto rada izabrali gradove u kojima žive, te da se među onima koji su dobili otkaz i oni koji nikada nisu radili na tom univerzitetu ili su otišli u penziju.

„Nastavnicima i saradnicima koji nisu izabrani u zvanje, isključivo zbog toga što nisu imali reference koje predviđa Zakon o visokom obrazovanju i Pravilnik o načinu i postupku zasnivanja radnog odnosa i sticanju zvanja nastavnika i saradnika, radni odnos je prestajao po sili zakona. Neki od njih nisu se javljali na konkurse više puta raspisivane za njihove naučne oblasti“, saopštio je Državni univerzitet u Novom Pazaru.

Dodaje se da je jedini saradnik koji je dobio otkaz Emir Ugljanin i to zbog „grubih povreda radne obaveze“.

„Ugljanin je dobio otkaz zbog izazivanja nereda i tuče u prostorijama poslodavca, ponašanja na radu koje je takvo da može dovesti do poremećaja međuljudskih i međunacionalnih odnosa i nedoličnog ponašanja na univerzitetu i van njega, čime nanosi štetu univerzitetu“, piše u saopštenju.

Navodi se i da su status studenata izgubili „samo oni koji nisu želeli da obnove godinu u skladu sa zakonom“, kao i da se, „uprkos totalnoj blokadi, obrazovna delatnost ostvaruje u punom kapacitetu, po hibridnom modelu“.