Ukrajinska vojska je izvršila lansiranje raketa poznatih kao „Storm Shadow“, koje su stigle iz Velike Britanije, na oblasti Kursk i Krasnodar u Rusiji, prema izveštaju agencije Bloomberg News.
Ovi napadi su usledili nakon što je predsednik Ukrajine, Vladimir Zelenski, tvrdio da je dobio odobrenje od više zapadnih zemalja da koristi svoje rakete dugog dometa protiv ciljeva duboko u ruskom teritoriju. Moskva je upozorila da takvi napadi predstavljaju direktno uključivanje NATO-a u sukob.
Britanski ministar odbrane, Džon Hili, izjavio je u parlamentu da Velika Britanija udvostručuje svoju podršku Ukrajini i da je odlučna da pruži dalju pomoć.
Odobrenje za upotrebu „Storm Shadow“ raketa stiglo je iz Londona kao odgovor na tvrdnje Kijeva da su se snage Severne Koreje pridružile borbama u oblasti Kursk, prema rečima „zapadnog zvaničnika upućenog u situaciju“. Anonimni izvor je izjavio da britanska vlada vidi ovaj korak kao eskalaciju od strane Moskve.
Iako Bela kuća zvanično nije ni potvrdila ni demantovala, mediji su izvestili da je američki predsednik Džo Bajden ukinuo ograničenja za korišćenje američkih projektila od strane Ukrajine. U utorak je izveden raketni napad na oblast Brjansk.
Rusko Ministarstvo odbrane još uvek nije komentarisalo napade raketa „Storm Shadow“. Prema informacijama sa jednog Telegram kanala, oko 12 raketa je ispaljeno ka oblasti Kursk u sredu popodne, ali su bile oborene od strane protivvazdušne odbrane. Fotografije koje su se pojavile na društvenim mrežama pokazuju fragmente navodnih britanskih raketa pronađenih u selu Marino, na pola puta između granice Ukrajine i nuklearne elektrane u Kurčatovu.
Drugi Telegram kanal je izvestio da su najmanje dve rakete oborene iznad morske luke Jejsk u ruskom Krasnodarskom kraju.
Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici su postavili ograničenja na upotrebu oružja koje su dostavili Ukrajini od 2022. godine, kako bi zadržali mogućnost negiranja svoje direktno uključivanje u sukob sa Rusijom. Ukrajina je tražila ukidanje ovih ograničenja od maja.
Ruski predsednik, Vladimir Putin, izjavio je da bi korišćenje zapadnih raketa dugog dometa od strane Ukrajine promenilo prirodu sukoba i učinilo NATO direktnim učesnikom u neprijateljstvima. Moskva je takođe izmenila svoju nuklearnu doktrinu kako bi obuhvatila konvencionalne napade od strane stranih snaga.
Šef ruske Spoljne obaveštajne službe, Sergej Nariškin, je upozorio da pokušaji članica NATO-a da doprinesu dalekometnim udarima na rusku teritoriju neće proći nekažnjeno.
Dok SAD i Velika Britanija pružaju podršku koju je tražio Zelenski, Francuska još razmatra svoj stav. Nemačka i Italija su izjavile da se njihovo oružje može koristiti samo na teritoriji Ukrajine.