Broj dece koja se ne upišu u osnovnu školu u Srbi raste i sada je za šest odsto veći nego pre 12 godina, rečeno je danas na debati „Dostupnost osnovnog i srednjeg obrazovanja i zdravstvenih usluga u lokalnoj zajednici“ koju je organizovala Fondacija Centar za demokratiju.
Ksenija Petovar iz Fondacije Centar za demokratiju izjavila je da je u skoro 50 opština u Srbiji oko deset odsto dece isključeno iz osnovnog obrazovanja, dok se u srednje ne upiše 14 odsto malih maturanata.
Najveći broj neupisane dece živi u južnim, istočnim i ruralnim delovima Srbije, gde je jako prisutan i problem nedostatka zdravstvene zaštite.
„Sa ovim stavkama usko je povezan problem javnog prevoza, milion stanovnika nema pristup javnom prevozu i ako žele da odu kod lekara ili da završe neki administrativni posao moraju da idu privatnim prevozom ili taksijem“, naglasila je ona i dodala da su sve aktivnosti usmerene ka gradskoj sredini.
Stručnjak za pitanja decentralizacije Danijel Dašić ukazao je na drastično odumiranje sela i naglasio da zdravstvene usluge moraju da se približe građanima koji nisu privilegovani da žive blizu gradova.
„U selu Rautovo blizu Niša, 2009. godine ukinuta je zdravstvena stanica, a deset godina kasnije nije bilo više nijednog stanovnika“, kazao je on.
Dodao je da su zdravstvo i obrazovanje ključne stavke za ostanak ljudi u selu i da je svako četvrto selo u Srbiji na pragu izumiranja.
Učesnici debate skrenuli su pažnju na dostupnost zdravstvenih usluga i podizanje svesti građana o tome koje su mogućnosti u zdravstvenom sistemu.