Proizvodnja uglja i struje je stabilizovana, a struja se u decembru izvozila i zarađeno je 16,4 miliona evra. Ipak, preporuke za štednju i dalje važe, a popusti su od 15 do 30 posto.
Domaćinstva u Srbiji su najveći potrošači struje – čak 42 odsto. Svaka ušteda znači, posebno sada kada je cena struje povećana. A zbog lepog vremena, najveće uštede mogli bi da ostvare oni koji se greju na struju.
Anketirani građani kažu da su uglavnom uspeli da uštede struju u oktobru i novembru u odnosu na prošlu godinu i da su ostvarili popuste.
Samo promenama svakodnevnih navika jedno domaćinstvo može uštedeti mesečno i do 30 posto struje.
– Paliti bojler samo po potrebi a termostat podesiti na 60 stepeni – Frižider na 4 stepena a zamrzivač na -18 stepeni – Tokom dana koristiti prirodno osvetljenje – Gasiti svetla u sobama u kojima se ne boravi – Tokom noći spustiti roletne i zavese – Ne pokrivati grejne uređaje jer tako emituju manje toplote. – Mašine za pranje sudova i veša uključivati, kada su pune i na program sa nižim temperaturama pranja. – Kuvati u poklopljenoj posudi koja je srazmerna grejnoj površini.
„Racionalno trošenje energije podrazumeva sigurno segment štednje o kome govorimo i imamo određene rezultate. Ali pored toga moraju i privreda i Vlada i domaćinstva da rade uporedo na segmentu koji mi u struci zovemo energtska efikasnost. I paralelno ta dva procesa daju najbolje rezultate“, kaže Nikola Rajaković, profesor Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu.
Resorna ministarka obišla je dispečerske centre Elektrodistribucije Srbije, Gastransa, Trasportgasa. Kaže da je snabdevanje svim energentima stabilno.
„Što se tiče i gasa jako je bitno da imamo redovno snabdevanje da imamo ustanovljen kvalitet i sve ostale parametre da bi taj protok kroz Srbiju bio redovan jer mi smo i tranzitna zemlja za gas“, rekla je ministarka rudarstva i energetikeavka Dubravka Đedović.
Iz EPS-a poručuju – proizvodnja uglja i struje je stabilizovana, struja se povremeno i izvozi; u decembru na izvozu je zarađeno 16,4 miliona evra.