Teško oboleli od psorijaze mesec dana bez terapije na VMA, jedna injekcija košta oko 1.000 evra

Teško oboleli od psorijaze mesec dana bez terapije na VMA, jedna injekcija košta oko 1.000 evra

Oboleli od psorijaze koji se leče na Vojnomedicinskoj akademiji, mesec dana su bez biološkog leka Cosentyx, koji inače moraju da primaju na svake četiri nedelje. Ovu terapiju pacijenti dobijaju isključivo u bolničkim uslovima, a civilni osiguranici na VMA, za Nova.rs kažu da im je rečeno da ovog meseca ne dolaze po lek, čija je cena po samo jednoj injekciji preko 100.000 dinara.

Iako se lek Cosentyx može dobiti i u drugim ustanovama, pacijent kojem je konzilijum određene bolnice odobrio terapiju, ne može je primiti ni na jednoj drugoj klinici.

„Lek se prima isključivo u ustanovi u kojoj je odobren. Mi, koji smo civilni osiguranici, od 11. decembra nemamo terapiju na VMA. Tog datuma je poslednji pacijent, koji je dobio lek, pozvan da dođe. Od tada nikoga nisu zvali po terapiju, ali jesu da nam kažu da ne dolazimo“, kaže za Nova.rs prim. dr Mileta Marić, specijalista opšte medicine, koji se poslednjih godina leči na VMA.

U pitanju su skupi lekovi, koji nemaju zamenu.

„Zvali su me sa VMA, sa odeljenja dermatovenerologije dva dana posle Nove godine, da mi saopšte da ne dolazim 8. januara na terapiju, kad mi je inače bilo zakazano, jer leka nema. Inače, na svakih 28 dana treba da primim Cosentyx od 150 miligrama, koji nema alternativu, odnosno zamenu“, objašnjava prim. dr Marić.

U ovoj bolnici, koja je u nadležnosti Ministarstva odbrane, pacijenti sa teškom psorijazom poslednji put su, kako kažu, 11. decembra primili terapiju Cosentyx i od tada je nema.

„Obaveza Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje je da redovno nabavlja lek. Moguće je, naravno, da imaju budžetskih problema jer je lek skup, a sad se novac odvaja za razne druge ‚projekte‘ u državi, poput EXPO-a i slično, dok su pacijenti, nažalost, poslednji na spisku. Za sve ima, osim za nas“, revoltirano priča prim. dr Marić.

Međutim, iz RFZO za Nova.rs kažu da nema nestašice ovog leka u Srbiji, već da je problem do VMA.

„Problem je prisutan na Vojnomedicinskoj akademiji, a nastao je iz razloga što pomenuta ustanova nije potraživala nijedan komad navedenog leka. Iako je Ugovor između RFZO i VMA uredno kreiran i overen u skladu njihovim zahtevom, na tražene količine leka“, kažu u RFZO-u.

Ovo, međutim, nije prvi put da je došlo nestašica biološke terapije na VMA i da pacijente vraćaju iz bolnice bez dobijenog leka.

„U leto 2023. desila se ista situacija. Zvali su me iz bolnice da mi kažu kako leka nema i ne znaju kad će ga biti. Međutim, kad smo digli javnost na noge naprasno su se pojavile neke zalihe i pozvan sam da dođem na terapiju“, priča dr Marić.

U pitanju je, inače, lek koji ne dobijaju svi pacijenti oboleli od psorijaze, već samo oni koji „prođu konzilijum“, a samo jedna injekcija košta gotovo 1.000 evra.

„To je lek koji se daje po odluci konzilijuma. Morao sam da ležim sedam dana na ispitivanjima dok nisu odlučili da mogu da dobijem ovu terapiju. U celom svetu pacijenti dobiju nekoliko injekcija za četiri do šest meseci i sami sebi daju lek u kućnim uslovima na 28 dana. Samo ste u Srbiji u obavezi da dolazite u bolnicu kako biste dobili terapiju, jer očigledno nemaju novca da kupe više zaliha unapred“, naglašava prim. dr Marić.

Podsetimo, od psorijaze, hronične inflamatorne bolesti kože i zglobova, koja može imati i sistemske manifestacije, u našoj zemlji boluje više od 140.000 ljudi. Psorijaza utiče na kvalitet života pacijenata, s obzirom na promene na koži, koje uključuju crvenilo, ljuspanje kože i svrab/bol, kao i bolove u predelu zglobova kod preko 30 odsto obolelih. Ova bolest ima veliki uticaj na fizičko i mentalno funkcionisanje, pogotovo kod pacijenata sa umereno teškim i teškim oblicima bolesti. Inače, pacijenti naglašavaju da su samo sa biološkom terapijom u stanju da žive normalno i bez poteškoća.

Na naša pitanja povodom nestašice leka Cosentyx, sa Vojnomedicinske akademije nisu odgovorili do objavljivanja ovog teksta.