Svetski dan Roma obeležava se 8. aprila. Iz vlasti najavljuju da će država nastaviti posvećeno da radi na stvaranju uslova za što veću integraciju i ravnopravnost Roma u svim društvenim oblastima. Iz opozicije drugačija poruka – neophodno je da država pokaže političku volju i konkretnim merama pokrene proces inkluzije, jer su problemi romske zajednice svedeni na projektne aktivnosti civilnog sektora.
Ministarka kulture i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Maja Gojković čestitala je danas svim građanima romske nacionalnosti Svetski dan Roma najavljujući da će država nastaviti posvećeno da radi na stvaranju uslova za što veću integraciju i ravnopravnost Roma u svim društvenim oblastima.
„Praznik koji promoviše romski jezik, kulturu i tradiciju, ujedno podseća da je romsko nasleđe važan deo našeg kulturnog identiteta. Pripadnici romske nacionalnosti oduvek su davali autentičan doprinos razvoju kulture i čitavog društva“, rekla je Gojković, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Posebna pažnja, dodala je Gojković, biće posvećena osnaživanju romskih devojčica i žena u cilju obezbeđivanja jednakih mogućnosti za njihovo usavršavanje i zapošljavanje.
Gojković je istakla da je unapređenjem pravnog okvira i osnivanjem Nacionalne koalicije za okončanje dečijih brakova ostvareni veliki pomak ka tom cilju.
„Naš posao, međutim, nije završen sve dok svaki pripadnik romske zajednice ne bude ravnopravni pripadnik društva. Čestitam još jednom Svetski dan Roma, uz želju da zajedno nastavimo da gradimo društvo bez podela“, zaključila je Gojković.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić izjavio je da tolerancija i podrška, pre svega lokalne zajednice a zatim i celog društva, predstavljaju glavni uslov za afirmaciju, integraciju i poboljšanje položaja Roma u Srbiji.
„Već 50 godina u svetu se obeležava 8. april i ukazuje na potrebu poboljšanja položaja Roma. Takođe, već 50 godina najveći problemi Roma širom planete su isti – siromaštvo i diskriminacija. Svakodnevni život Roma nije bitno izmenjen u ovih pola veka, posebno po pitanju integracije i interakcije sa drugim društvenim grupama“, saopštio je Pašalić u pisanoj izjavi.
Pašalić je naveo da je podrška lokalne zajednice, ali i celog društva, „osnova za bolju integraciju i poboljšanje položaja romske nacionalne manjine kako bi se za početak umanjili a kasnije i otklonili brojni rizici sa kojima se svakodnevno susreću – nezaposlenost, siromaštvo, život u neformalnim naseljima, visok rizik od nasilja u porodici i partnerskim odnosima“.
„Država je preduzela niz mera u oblasti obrazovanja, zdravstva i dobijanja ličnih dokumenata, ali svakodnevni život Roma nije u velikoj meri poboljšan. Školovanje treba da im bude pristupačnije kao i redovna zdravstvena zaštita, a lakše zapošljavanje i podsticaji za samozapošljavanje osnov za smanjenje siromaštva“, naveo je Pašalić.
Zeleno-levi front (ZLF) čestitao je Međunarodni dan Roma svim pripadnicima te nacionalne manjine u Srbiji i skrenuo pažnju da su oni i dalje najsiromašnija i najdiskriminisanija grupa stanovništva u Srbiji.
Visoka stopa nezaposlenosti, loši uslovi stanovanja i problemi pri obrazovanju su najozbiljniji problemi sa kojima se susreću Romi i Romkinje. Težak život romskog stanovništva najbolje opisuje podatak da tek svaki pedeseti Rom doživi 55 godina, ukazao je ZLF.
Ta stranka smatra da je neophodno da država pokaže političku volju i konkretnim merama pokrene proces inkluzije, jer su problemi romske zajednice svedeni na projektne aktivnosti civilnog sektora.
Zeleno-levi front upozorio je i da Srpska napredna stranka nakon više od 10 godina vlasti ne čini ništa značajno kako bi se olakšao život Romima, nego naprotiv, javnim vređanjem pripadnika romske nacionalne manjine, čestim isključenjima struje u romskim naseljima i ignorisanjem problema sa kojim se oni suočavaju, učinila je njihove živote još težim.