Koliko će trajati studentske blokade zavisiće od toga koliko će brzo institucije raditi svoj posao, izjavio je student Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Boris Kojčinović. „Kada (predstavnici vlasti) shvate da se nećemo prodati za stanove, onda će možda i početi da rade na ispunjenju naših zahteva“, rekao je on, ističući da su studenti odlučni da istraju u borbi.
„Da smo u uređenom društvu, sada bismo sedeli u fakultetskim klupama. Mi se više ne osećamo bezbedno u sistemu, društvu, državi i zato smo odlučni da istrajemo po pitanju zahteva, i stvaranja nekog boljeg društva“, rekao je student.
Kako je kazao, studenti su svoje zahteve jasno usmerili institucijama i organima koji bi trebalo da se bave njima, a jedna od adresa bila je i glavna tužiteljka Zagorka Dolovac koja ih je pozvala na razgovor.
Pregovaranje, međutim, kaže, nije ono što studenti žele. „Mi želimo da ukažemo na probleme, a ne da pregovaramo sa gospođom Zagorkom“, istakao je student.
Prvi zahtev je, podseća, objavljivanje kompletne dokumentacije.
„To nije broj dokumenata objavljen do sada, ima ih mnogo više. Neki od najznačajnih dokumenata za razjašnjenje pada nadstrešnice nisu objavljeni“, navodi novosadski student i dodaje da nedostaju, pored ostalih dokumenata, ugovori, predugovori, građevinski dnevnik, knjika inspekcije, i možda najznačajniji zapisnik o primopredaji radova i konačnom obračunu.
To je ono zbog čega studenti smatraju da zahtevi nisu ispunjeni, precizirao je Kojčinović.
Na pitanje, šta ukoliko dođe do ispunjenja zahteva, Kojčinović kaže da su studenti u tom slučaju spremni da se vrate u fakultetske klupe.
„To donosi potrebu za određenim promenama u društvu. Ukoliko dođe do ispunjenja zahteva u pravnom, regulatotivnom smislu i budu u potpunosti izvedeni do kraja, siguran sam da su studenti spremni da se vrate svojim obavezama“, kazao je student dodajući da nije siguran koliko je druga strana spremna za ispunjenje zahteva.
Govoreći o predstojećim praznicima, Kojčinović je kazao da su strudenti stava da nema šta da se slavi.
Ne dočekujemo 2025. već ispraćamo 2024 i da će sve što je bilo loše i ružno po društvo biti ispravljeno i donekle bolje funkcionisati u 2025, istakao je ovaj student.
Ideja je da, kako kaže, novogodišnji praznici budu u duhu studentskih zahteva i tragedije.
„Da se okupimo na kampusu univerziteta i odatle pođemo ka centralnom trgu u Novom Sadu i tamo odamo počlast nastradalima. Mi želimo jako, snažno i sigurno da kažemo – nismo ovde da se zezamo, već nam je mnogo značajno sve ovo za šta se zalažemo“, naveo je Kojčinović.
Student se osvrnuo i na izjavu predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić da sve što se čuje i preduzima tokom studentskih protesta kao recept koristi „Blokadnu kuharicu“, knjižicu – vodič iz Zagreba, koji je pre dosta godina izdao Centar za anarhističke studije.
„Da je to neki model i knjiga kojom se vodimo nije tačno i nema veze sa istinom“, rekao je on, navodeći da ima osećaj da predstavnici vlasti uopšte ne razumeju šta studenti pričaju.
I predsednik Aleksandar Vučić, prema njegovim rečima, Ima specifične izjave i „mislim da ne razume i da pokušava da nas predstavi kao ljude koji nemaju šta da traže i da se bune.
„Ponude povoljnih kredita samo su skretanje sa teme….Iznad svega je demokratsko, pravno uređeno i bezbedno društvo za sve nas“, istakao je Kojčinović.