Stranka slobode i pravde (SSP) ocenila je da bi, dinamikom kojom je građena danas otvorena deonica auto-puta „Miloš Veliki“ od Preljine do Požege, ostatak trase do granice sa Crnom Gorom mogao biti završen za tri decenije.
U saopštenju ove stranke navodi se da je deonica Preljina-Požega dužine 19,5 kilometara građena šest godina, a da je za završetak saobraćajnice do Crne Gore potrebno uraditi još 110 kilometara, a da za hipotetičkih 30 godina „Srbija imati auto-put do Boljara, ali neće imati ljude koji pamte kada su radovi počeli“.
„Uporedimo to sa Hrvatskom, koja je još pre 20 godina završila oko 400 kilometara auto-puta od Zagreba do Splita, kroz izuzetno zahtevan teren, za svega pet godina. Tuneli i mostovi nisu opravdanje za ovoliku sporost. Alpi su odavno prokopani, a evropske zemlje grade u planinama, brzo i efikasno. Suštinski problem nije ni u brdima ni u tunelima, već u načinu na koji se kod nas radovi izvode i ugovaraju“, smatraju u SSP.
Prema njihovim rečima, cena po kilometru srpskog auto-puta „višestruko prevazilazi evropske standarde“, a poslovi se dodeljuju bez javnih konkursa i bez transparentnosti, „kroz unapred dogovorene aranžmane koje niko ne kontroliše“.
„Činjenica je i da je ovaj auto-put koštao čak 21 milion evra po kilometru, iako je igradnja južnog i istočnog kraka Koridora X, koji uključuje i Grdeličku klisuru, koštala je sedam miliona evra po kilomteru. Dok predsednik pred kamerama govori o „istorijskom danu“, javnost ostaje bez odgovora na ključna pitanja: Zašto gradimo tako sporo? Zašto plaćamo tako skupo? I zašto niko za to ne odgovara?“, pita SSP u saopštenju.
