Izvršni odbor SLD je u saopštenju upozorio da se „zbog drastičnog pada primene MMR vakcine poslednjih godina, Srbija nalazi na pragu epidemije morbila, mupsa i rubeole“.
U saopštenju se dodaje da je reč o visoko zaraznim i veoma ozbiljnim virusnim infekcijama od kojih, sem vakcinacije, nema drugog načina zaštite.
SLD podseća na svom sajtu da morbili uzrokuju teške oblike pneumonije i meningoencefalitisa, koje se, nažalost, neretko završavaju i fatalno.
„Uzrok odustajanja od primene MMR vakcine je neosnovani strah od autizma kao rezultat nekompetentnih, lažnih, neodgovornih, pa i nedobronamernih informacija“, upozorilo je SLD.
U tom društvu smatraju da bi svi, grupe ili pojedinci, koji zastupaju i propagiraju takve dezinformacije sa nesagledivim posledicama, morali snositi, srazmerno težini nedela, adekvatnu odgovornost.
Istakli su da, pored efikasne zaštite od navedenih infekcija, MMR vakcina nema nikakve veze sa autizmom, te naglasili da je to egzaktno i nesporno naučno dokazano.
Institut za javno zdravlje Srbije, „Dr Milan Jovanović Batut“ juče je objavio da je zaključno sa 15. januarom, u Smederevu potvrđeno osam slučajeva morbila.
Iz Instituta upozoravaju da je obolelo šestoro nevakcinisane dece starosti do tri godine i dve odrasle osobe starosti 47 i 49 godina.
Naveli su i da Institut za virusologiju, vakcine i serume Torlak, vrši ispitivanje više dostavljenih uzoraka, te da se očekuju da će biti potvrđeno još slučajeva.
Podsetili su da je od kraja 2017. do juna 2019. u Srbiji registrovana velika epidemija malih boginja, sa 5.798 potvrđenih slučajeva i 15 smrtnih ishoda.
Dodali su da je zbog smanjenog obuhvata rutinskom imunizacijom tokom pandemije kovida u Srbiji u 2021. samo 74,8 odsto dece do dve godine starosti vakcinisano MMR vakcinom.
Naveli su i da u nekim oblastima taj obuhvat ide i ispod 50 odsto, čak i 20 odsto u nekim opštinama.
Dodali su da je obuhvat dece predškolskog uzrasta sa drugom dozom vakcine dostigao 85,8 odsto.
„Stoga se trenutna situacija može smatrati alarmantnom i zahteva brz i koordinisan odgovor svih partnera kako bi sva nevakcinisana deca u Srbiji bila vakcinisana“, naveo je Batut.
Ukazao je i na potrebu da, da bi se sprečilo prenošenje malih boginja, najmanje 95 odsto dece u svakoj sredini bude vakcinisano sa dve doze MMR vakcine.
I Batut, Svetska zdravstvena organizacija i UNICEF apelovali su na roditelje da vakcinišu decu, kako bi osigurali da budu zaštićena od malih boginja i drugih bolesti.