Srbiji preti epidemija malih boginja zbog niskog obuhvata vakcinacije

Srbiji preti epidemija malih boginja zbog niskog obuhvata vakcinacije

Procenat vakcinisanih MMR vakcinom koja štiti od malih boginja, zaušaka i rubeola iznosi 74,8 odsto. Institut „Batut“ upozorava da je za kolektivnu zaštitu potrebno 95 odsto. Stručnjaci smatraju da nije pitanje – da li će biti epidemije malih boginja, već kada. Zato pozivaju roditelje da vakcinišu decu.

Vakcinisati ili ne dete MMR vakcinom – dilema je nekih roditelja u Srbiji. Od okruga do okruga varira procenat vakcinisanih mališana, prenosi RTS.

„Mi bismo istakli opštinu Bor, teritoriju Kikinde, Subotica, tu je obuhvat najveći“, rekla je direktorka Instituta „Batut“ doc. dr Verica Jovanović.

U prvih devet meseci ove godine obuhvat je 58, 4 odsto, što je izuzetno malo.

„Dete bi trebalo da primi vakcinu zato što može da dobije morbile, male boginje od kojih može da dobije ozbiljnu upalu mozga“, ističe pedijatar u Domu zdravlja „Dr Simo Milošević“ doktorka Jelena Mirović.

Zbog trenutne situacije stižu upozorenja.

„Nije pitanje da li će nam se vratiti morbili, već je samo pitanje kada. Ja se ne bih iznenadio da to bude vrlo brzo, a roditelji treba da budu svesni da je njihovo dete ranjivo, ako nije dobilo na vreme vakcinu“, naglašava prof. dr Miloš Marković iz Instituta za mikrobiologiju i imunologiju pri Medicinskom fakultetu u Beogradu.

„Kada dođe do epidemije malih boginja, bolest se vrlo brzo širi u populaciji koja nije vakcinisana ili nije prebolela bolest, mi smo imali jednu takvu situaciju baš pred pandemiju. Na žalost, imali smo 15 smrtnih slučajeva, veliki broj hospitalizovanih“, kaže dr Dragoslav Popović iz Udruženja za javno zdravlje Srbije.

Tu poruku u poslednje vreme stručnjaci intenzivno šalju, naročito u mestima gde je najmanje vakcinisanih.

„Upravo na teritoriji 10 okruga se tim intenzivnim aktivnostima i uz podršku kancelarije SZO radi na informisanju o značaju ove vakcinacije. Naši koordinatori su aktivni i svako traži formulu koja će dati rezultat na teritoriji svoje opštine“, kaže direktorka Instituta „Batut“.

Brojni su razlozi zašto roditelji odbijajaju da vakcinišu decu, ali je jedan najčešći.

„Ja ne znam šta izaziva autizam, ali je sigurno da to ne izaziva MMR vakcina. Zašto ja to mogu sigurno da kažem? Zato što je cela priča počela relativno davno, pre više od 20 godina, jednim tendencioznim radom, gde je iznesena ta tvrdnja, a uopšte nije bila potkrepljena. I onda su usledile studije i studije, ispitivanja i ispitivanja na ogromnom broju praćenja dece, na ogromnom broju relevatnim zemljama sa dobrim medicinskim sistemom. Ni u jednoj jedinoj, ova vakcina nije povezana sa autizmom“, dodaje prof. dr Miloš Marković.

„Ako verujete nauci kada vas nešto boli, kada ste bolesni, ja sada imam punu ambulantu koja me čeka ovde, deca su bolesna i došla su za pomoć – onda nam verujte kada je preventiva u pitanju“, poručuje doktorka Jelena Mirović.

Lekari upozoravaju da odbijanjem vakcinacije roditelji ugrožavaju svoju, ali i tuđu decu koja zbog zdravstvenog stanja nisu u mogućnosti da prime vakcinu.