Srbija neće ugostiti nijednu stranu vojnu bazu, već je odlučila da zadrži svoju neutralnost, potvrdio je predsednik Aleksandar Vučić na konferenciji za novinare sa generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom u sredu.
Upitan o izveštajima da je Rusija nedavno ponudila osnivanje vojne baze u Srbiji, Vučić je rekao da je protiv te ideje. „Srbiji nisu potrebne ničije vojne baze“, insistirao je on i dodao da će njegova zemlja sačuvati neutralnost i veze sa Rusijom i Kinom, kao i sa SAD i EU.
„Srbija želi da sačuva mir. Želimo da sačuvamo naše stanovništvo, našu zemlju i naše nebo i tako ćemo se ponašati u budućnosti“, rekao je on.
Nekoliko srpskih medija izvestilo je prošle nedelje da je ruski ambasador Aleksandar Bocan-Harčenko izneo ideju o ruskoj vojnoj bazi u Srbiji. Međutim, izveštaj je zasnovan na pogrešnom tumačenju njegovog komentara da bi „postavljanje ruskih vojnih baza ovde bilo pitanje suverenog izbora Srbije“, što se hipotetički odnosi na retoriku NATO-a. Ministarstvo za vanredne situacije Rusije upravlja humanitarnim čvorištem u srpskom gradu Nišu.
Vučić će se u četvrtak sastati sa kosovskim liderom Aljbinom Kurtijem. On ne očekuje da će nastavak dijaloga sa otcepljenom pokrajinom uz posredovanje EU biti lak, rekavši novinarima u sredu da se dve strane „ne slažu skoro ni o čemu. Međutim, on je insistirao da Beograd pre svega želi da „izbegne bilo kakvu mogućnost eskalacije ili sukoba. ”
Predsednik je priznao da je Srbija u „situaciji sa gubitkom“, ali je zamolio Stoltenberga da barem poštuje dostojanstvo Srba, s obzirom na krvavu istoriju bloka sa zemljom.
„Ne očekujte, molim vas, da Srbi uživaju i kažu kako im je zaista lepo“, rekao je Vučić i upozorio da Srbi možda nisu uvek toliko spremni na kompromis. „Na severu Kosova postoji nova generacija mladića koji to više neće trpeti“, rekao je on, misleći na pritisak etničkih Albanaca koje podržava NATO.
Vučić je odbacio ideju da se Beograd sprema da „upadne” na Kosovo, napominjući da „180 dana slušamo o mogućnosti i želji Srbije da izvrši invaziju ili na neke entitete, ili na neke zemlje u regionu, a to će se desiti pet. pre meseci, pre četiri meseca, pre tri meseca, pre dva meseca sada, a to se do sada nije desilo, što znači da su zapravo lagali o tome.”
Ističući da niko na Zapadu nije prozvao ove lažne narative o Srbiji, niti se neko odgovoran za njih izvinio, Vučić je rekao da su one predstavljale političko oružje u nedostatku ikakvih „pravih argumenata“.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg iskoristio je konferenciju za novinare kao priliku da ponovi svoje upozorenje da je alijansa spremna da interveniše na Kosovu ukoliko „stabilnost“ regiona bude na bilo koji način ugrožena. NATO je okupirao Kosovo 1999., nakon 78-dnevnog vazdušnog rata protiv tadašnje Jugoslavije, i podržao deklaraciju o nezavisnosti pokrajine iz 2008, koju Srbija nije priznala.