Tokom večernjih sati kiša na Zlatiboru prešla je u jaku snežnu mećavu, amećavaje i na Kopaoniku, koji je u 6 sati bio najhladniji sa minus osam stepeni Celzijusa.
U najvećem delu Srbije temperature su između nula i dva stepena, a najtopliji je u Negotinu sa šest stepeni.
Na području zapadne i jugozapadne Srbije i u Šumadiji na snazi je crveni meteo-alarm, što znači da je vreme vrlo opasno.
Za Srem i Beograd uključen je narandžasti meteo-alarm, koji označava opasno vreme.
Intenzivnijesnežne padavineočekuju i pre podne – u nižim predelima jugozapadne, zapadne i centralne Srbije stvaranje snežnog pokrivača visine od 10 do 30 cm, lokalno i više, a na planinama i do 50 cm novog snega uz stvaranje snežnih nanosa usled jakog severozapadnog vetra.
U ostalim krajevima manji snežni pokrivač. Padavine će posle podne oslabiti, ali se potpuni prestanak snega očekuje tek sutra.
U Beogradu ujutru i pre podne intenzivne snežne padavine uz stvaranje snežnog pokrivača visine od 10 do 20 cm u gradu, a na Avali, Kosmaju i u šumadijskom delu periferije i do 30 cm vlažnog snega.
Posle podne slabljenje snega, a potpuni prestanak padavina očekuje se u sredu tokom dana.
Snežne padavine otežavaju i usporavaju saobraćaj u većem delu zemlje, saopštio je Auto-moto savez Srbije.
Intenzivne snežne padavine su na području: Beograda, Užica, Valjeva, Nove Varoši, Ivanjice, Sjenice i Novog Pazara, a posebno u planinskim predelima i putevima koji vode preko Debelog Brda, Tare, Zlatibora, Golije, Peštera.
Kopaonika, Divčibara i Goča, otežale su i usporile saobraćaj.
Mraz na pojedinim deonicama stvara poledicu, a pojačan vetar snežne nanose. AMSS stoga savetuje da se, na putevima u jugozapadnim, zapadnim i centralnim krajevima, ne kreće na put bez dobrih zimskih guma i uređaja protiv proklizavanja točkova.
Snežne padavine otežavaju saobraćaj na auto-putu Miloš Veliki, jer ga ima na kolovozu između između jednog i tri cm, zato je smanjeno ograničenje brzine.
Povremene snežne padavine i magla usporavaju saobraćaj i na autoputu Beograd – Niš – Dimitrovgrad, a posebno je usporen na prevojima poput begaljičkog i mokroluškog brda kao i na prevoju „mečka“ kod Ražnja.
Na slične uslove vožnje vozači moraju računati i na području Avale i Kosmaja preko Rudnika, ali i na ostalim državnim putevima prvog i drugog reda.
Prema informacijama Uprave granične policije, teretna vozila na izlasku iz zemlje, na graničnim prelazima Horgoš i Kelebija zadržavaju se po pet sati. Teretnjaci na Batrovcima čekaju četiri sata, a po tri sata na Bezdanu i Šidu.
Na Bogojevu teretna vozila čekaju dva sata, a po jedan sat na Gradini i Bačkoj Palanci.