Zloupotreba i trgovina ličnim podacima i lozinkama na internetu ne zaobilazi ni građane Srbije. Po broju ukradenih i zloupotrebljenih podataka koji su dostupni na „dark vebu“ Srbija zauzima 12. mesto u Evropi, podaci su koji su saopšteni na konferenciji o sajber bezbednosti „Nekst“ u Cirihu, piše RTS.
Skoro 260.000 podataka korisnika interneta iz Srbije, njihovih lozinki, pinova i biometrijskih podataka našlo se na „dark vebu“ nakon što su ukradeni, pokazuju poslednja istraživanja kompanije „Kasperski“.
„Registrovali smo da je u toku prvog kvartala ove godine 35 odsto industrijskih postrojenja, koja su obuhvaćena istraživanjem, iskusilo neku formu sajber napada u Srbiji. To je veoma veliki postotak i najveći u regionu Istočne Evrope“, kaže Darko Natalić, menadžer komunikacija „Kasperskog“ za Istočnu Evropu i Izrael.
Stručnjake zabrinjava i što većina kompanija koje su meta napada, to ne prijavljuje nadležnima zbog gubitka ugleda i poverenja klijenata.
„Prijavili smo neke incidente srpskim kompanijama u vezi sa kompromitovanim podacima koji su procureli sa njihovih servera. Kompanije uvek savetujemo da ne paniče, ne donose brze odluke, poput plaćanja novca ili poricanja incidenta u javnosti“, ukazuje Julija Novikova, stručnjak za sajber bezbednost.
Zbog neutralnosti, uređenih zakona u oblasti visoke tehnologije, efikasnog pravosuđa i odlične internet infrastrukture – Švajcarska je postala jedna od najatraktivnijih lokacija na svetu za čuvanje podataka.
„Švajcarska ima renome sigurne države. Cirih, praktično, postaje središte gde data centri rastu kao gljive nakon kiše“, objašnjava Srđan Cvjetović, tehnološki novinar iz Slovenije.
Jedna od njih je i Zeleni data centar u Cirihu. Podaci se čuvaju na pet spratova ispod zemlje, uz visoke mere bezbednosti. Niko nema stalnu dozvolu za ulazak, a u slučaju napada, čuva ga švajcarska vojska.
Poznata po bankama u kojima se čuva svetski kapital, Švajcarska je tokom poslednje decenije postala poznata i po čuvanju onoga što se naziva „blagom“ 21. veka, a to su podaci.