Srbija i Zapadni Balkan zaslužuju brže članstvo u EU i šengenskom prostoru

Srbija i Zapadni Balkan zaslužuju brže članstvo u EU i šengenskom prostoru

Babiš je istakao potrebu za bržim prijemom Srbije i Zapadnog Balkana u EU. On smatra da je važno smanjiti uticaj drugih država u regionu. Takođe, naglasio je potrebu za zaštitom granica Evrope od krijumčara migranata.

Babiš je u redovnom video obraćanju na društvenim mrežama govorio o značaju proširenja EU. On je naglasio da je Srbija tradicionalno bila proruska, ali da sada pomaže Ukrajini i oslobađa se zavisnosti od ruskog gasa i nafte.

Uoči samita u Briselu, Babiš je predložio da se zemlje Zapadnog Balkana odmah prime u šengenski prostor. Nakon toga, moglo bi se nastaviti sa pregovorima o punopravnom članstvu u EU.

On je izrazio zabrinutost zbog sporosti EU u rešavanju proširenja Šengena. Babiš je naglasio da je važno braniti granice Evrope od krijumčara migranata koji zloupotrebljavaju ljude u potrazi za boljim životom.

Na samitu je Babiš predstavljao Češku, dok su srpske vlasti odlučile da ne pošalju predstavnike. Ova odluka je izazvala dodatne komentare o političkoj situaciji u regionu.

Babiš je istakao da je važno da u Srbiji prevlada politički uticaj EU kako bi se obezbedila stabilnost i napredak. On veruje da bi brže članstvo u EU doprinelo jačanju regiona i smanjenju uticaja drugih država.