Groznica denga se širi Karibima i Amerikama, sa rekordnih 12,6 miliona sumnjivih slučajeva virusa koji prenose komarci ove godine, što je skoro tri puta više nego prošle godine, saopštili su zdravstveni zvaničnici u utorak.
Slučajevi groznice denga rastu širom sveta, jer toplije vreme uzrokovano klimatskim promenama omogućava komarcima da prošire svoje područje.
Panamerička zdravstvena organizacija (PAHO) – regionalna kancelarija Svetske zdravstvene organizacije za Amerike – takođe je izvestila o povećanju broja smrtnih slučajeva od groznice denga.
Više od 7.700 smrtnih slučajeva zabeleženo je na Karibima i u Amerikama do sada u 2024. godini, što je povećanje od preko 200% u poređenju sa 2.467 smrtnih slučajeva u 2023. godini, saopštila je organizacija.
Broj slučajeva u regionu, koji uključuje Sjedinjene Američke Države, najviši je od početka vođenja evidencije 1980. godine, rekao je direktor PAHO-a, Jarbas Barbosa, na konferenciji za medije.
„Ovo je direktno povezano sa klimatskim događajima“, rekao je, misleći na više temperature, suše i poplave. Brz rast populacije, neplanska urbanizacija i loši sanitarni uslovi doprineli su porastu groznice denga.
Virus se proširio širom sveta od prošle godine i stigao do oblasti koje ranije nisu bile pogođene dengom, navodi PAHO.
Brazil je prijavio najveći broj slučajeva groznice denga sa preko 10 miliona, zatim Argentina sa preko 580.000 i Meksiko sa više od pola miliona slučajeva.
Na Karibima, Gvajana prednjači sa preko 41.000 slučajeva, zatim Francuska Gvajana, Dominikanska Republika i Martinik.
Istovremeno, lokalna transmisija groznice denga ove godine je zabeležena u Kaliforniji, Floridi i Teksasu, prema podacima američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti.
Postoje četiri tipa virusa denga, poznata jednostavno kao 1, 2, 3 i 4. Infekcija jednim tipom virusa ne pruža imunitet na ostale.
Po prvi put u poslednjoj deceniji, serotip 3 denga preovlađuje u Meksiku, Centralnoj Americi i delovima Kariba u drugoj polovini godine, izjavila je Thais dos Santos, savetnica PAHO-a za arbovirusne bolesti.
Mnogi zaraženi ljudi nemaju simptome, ali neki doživljavaju glavobolje, groznicu i simptome slične gripu. Teški slučajevi mogu izazvati ozbiljno krvarenje, šok i smrt. Ponovljene infekcije mogu biti posebno opasne.
Slučajevi denga obično rastu tokom kišne sezone, ali je do kraja marta Portoriko već proglasio epidemiju, a zvaničnici su prošlog meseca upozorili da se ona ne može kontrolisati bez saradnje stanovništva. Američka teritorija prijavila je preko 4.900 slučajeva i najmanje devet smrtnih slučajeva ove godine. Među žrtvama su devojčica od 17 godina i žena od 31 godinu.
Prema vladinim podacima, broj slučajeva u Portoriku se gotovo učetvorostručio u poređenju sa prošlom godinom.
Lidija Platon, 55-godišnja profesorka engleskog jezika na Univerzitetu u Portoriku, obolela je od denga u oktobru. „Stalno imate temperaturu. Užasan je osećaj hladnoće“, rekla je. „Čini mi se da mi se energija još uvek nije u potpunosti vratila.“
Njen komšiluk prijavio je pet slučajeva u šest nedelja, što je pripisala tada obilnim kišama i stajaćoj vodi. Jedan od tih slučajeva bila je njena 17-godišnja ćerka. Platon je rekla da sada pali tamjan i prska se repelentom svako popodne.
Zvaničnici Portorika pozivaju ljude da eliminišu stajaću vodu gde komarci polažu jaja. Vlada Trinidada i Tobaga počela je da kažnjava ljude čija imovina postane leglo za komarce.
Ove godine, više od trećine slučajeva u Kostariki, Meksiku i Paragvaju zabeleženo je kod dece mlađe od 15 godina, a Gvatemala je prijavila veliki broj smrtnih slučajeva među decom, rekao je Barbosa.
Vakcine protiv denga groznice uvedene su u Peruu, Brazilu i Argentini, a Honduras bi trebalo da ih dobije sledeće godine, ali su uglavnom namenjene deci i najefikasnije su kod onih koji su već jednom bili zaraženi denga virusom, rekla je dos Santos.
Napomenula je da su zalihe ograničene i da se ne očekuje da će vakcine imati značajan uticaj na transmisiju. Naglasila je da su preventivne mere i dalje ključne.
„Ako nema komaraca, nema ni groznice denga“, rekla je.