Unija SPRS je predložila da se hitno izmeni i dopuni pravilnik koji se odnosi na sekretare škola i stručne saradnike, koji bi u svakoj školi trebalo da budu obavezni članovi Tima za zaštitu.
Uz to, da se na nivou jedinice lokalne samouprave ili Školske uprave angažuju specijalni pedagozi, koji bi pružali dodatnu stručnu pomoć u prevenciji i intervenciji u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje, da se ojača intersektorska saradnja sa centrom za socijalni rad, domom zdravlja i policijom.
Unija predlaže i izmene i dopune Zakona o osnovama sistema vaspitanja i obrazovanja, u delu koji se odnosi na ocenjivanje vladanja učenika kako bi ocena iz vladanja uticala na opšti uspeh učenika, odnosno da se s jedinicom iz vladanja ponavlja razred.
Uz to, upotreba mobilnog telefona tokom nastave trebalo bi da spada u teže povrede obaveze učenika, jer je neovlašćeno snimanje i fotografisanje sve češća pojava, a predlaže se i povećanje novčanih kazni za roditelje.
Sindikati traže i bolje pravilnike o postupanju u odgovoru na nasilje i o društveno-korisnom radu, a predlažu i izmene i dopune Krivičnog zakonika, da bi se zaposlenima u prosveti dodelio status službenog lica i promenila procedura u prevenciji nasilja i intervenciji kada se nasilje dogodi.
Na današnjem sastanku je dogovoreno da se objedine svi predlozi za rešenje problema i da se radna grupa ponovo sastane 20. decembra.
Radna grupa za prevenciju nasilja održala je danas drugi sastanak, kojim je predsedavao ministar prosvete Branko Ružić.
Ministar Ružić je istakao da je važno da još jednom naglasi da svi žele da se unaprede procedure i njihova primena u cilju zaštite učenika i zaposlenih u obrazovanju, navodi se u saopštenju Ministarstva prosvete.
„Na današnjem sastanku razmatraćemo vaše predloge i drago mi je da su preventivne i korektivne aktivnosti istaknute kao značajne mere“, rekao je ministar i naveo da je rok do 19. decembra da se usaglase sve predložene mere.
Posebno je istakao značaj intersektorske saradnje, kao i potrebu za unapređivanjem načina uspostavljanja i ostvarivanja međusobne saradnje ustanova iz oblasti obrazovanja i vaspitanja, socijalne i dečje zaštite, zdravstva, policije i drugih organa, službi i organizacija.
Ružić je zahvalio ministarki za brigu o porodici i demografiju Dariji Kisić, koja je uzela učešće u Radnoj grupi i naglasila da joj je drago da uzme učešće u radu Radne grupe, jer smatra da je nasilje društveni problem, u čijem rešavanju je važno da svi učestvuju i daju doprinos.
„Porodice su primarna kuća koja vaspitava dete i uči ga osnovnim vrednostima. Na školi, društvu je da u tome pomogne“, rekla je ona.
Najveći broj predloga izmena predložen od članova Radne grupe, prema rečima Ružića, odnosi se, na povećanje broja stručnih saradnika u školama, utvrđivanje odgovornosti roditelja i uvećanje novčane kazne, kao i da brojčana ocena iz vladanja ulazi u prosek, kao i da negativna ocena iz vladanja utiče na ponavljanje razreda, odnosno ulazi u tri nedovoljne ocene.
Postoje i značajni predlozi za skraćivanje roka za vaspitno-disciplinski postupak za učenike, kao i suspenzija učenika srednje škole dok traje vaspitno disciplninski postupak, pitanje pojačanog vaspitnog rada, obaveznost stručnog usavršavanja zaposlenih u školama iz oblasti prevencije i sprečavanje nasilja.