VAŠINGTON – Američki predsednik Džo Bajden često je pominjao trenutno stanje globalne politike kao „prekretnicu” – trenutak, kaže on, kada ljudi treba da biraju između demokratskih sistema vlasti i diktatura, ili da pronađu svet se zauvek promenio, prenosi Rojters.
Kineskom predsedniku Si Đinpingu, čija je konsolidacija sopstvene moći na čelu druge najveće svetske ekonomije izazvala zabrinutost da planira da bude doživotni vladar, je dosta.
„Takozvani narativ ‘demokratija protiv autoritarizma’ nije definišuća karakteristika današnjeg sveta, a još manje predstavlja trend vremena”, rekao je Si Bajdenu, prema izveštajima kineskih državnih medija o sastanku dvojice lidera na Baliju u ponedeljak.
„Si Đinping je istakao da su sloboda, demokratija i ljudska prava zajednička težnja čovečanstva, a takođe i stalna težnja Komunističke partije Kine“, navodi se u izveštajima. „SAD imaju demokratiju u američkom stilu. Kina ima demokratiju u kineskom stilu.
Kineski lider predsedava jednopartijskim sistemom koji mnoge grupe za ljudska prava, zapadni lideri i akademici nazivaju diktaturom jer nema nezavisno pravosuđe, slobodne medije ili opšte pravo glasa za nacionalnu funkciju. Kritičari Sija i njegove stranke su cenzurisani na mreži i rizikuju pritvor van mreže.
Prošle godine, Bajden je okupio preko 100 svetskih lidera na virtuelnom samitu na tu temu, pitajući ih: „Hoćemo li dozvoliti da se nazadovanje prava i demokratije nastavi nekontrolisano? Ili ćemo zajedno imati viziju… i hrabrost da još jednom voditi pohod ljudskog napretka i ljudske slobode napred?“
Kinez Si nije bio pozvan, a kineski zvaničnici u to vreme nazvali su događaj „razdornim“.
Broj ugroženih uspostavljenih demokratija je rekordno visok, saopštio je Međunarodni institut za demokratiju i izbornu pomoć krajem 2021.
Bajden je prošle nedelje pozdravio rezultate američkih srednjoročnih izbora kao pobedu za američku demokratiju, primetivši u ponedeljak poraz brojnih „negatora izbora“ koji su se kandidovali za funkciju na osnovu lažnih tvrdnji da su predsednički izbori 2020. ukradeni od Donalda Trampa.