Vršilav dužnosti pomoćnika ministra načelnika Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić istakao je da su netačne glasine da je jedan vagon upao u Nišavu i dodao da su pripadnici Sektora za vanredne situacije i dalje na terenu, saopšteno je.
Precizirao je da su iz šina iskliznula četiri vagona i da je curenje amonijaka utvrđeno iz jednog od njih, dodavši da je na terenu intervenisalo 57 vatrogasaca sa 22 specijalna vozila i bespilotnom letelicom, kao i 25 pripadnika Policijske uprave u Pirotu.
„Na licu mesta odmah su reagovali pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova. Pripadnici Uprave saobraćajne policije odmah su zatvorili deo auto-puta, a pripadnici vatrogasno-spasilačkih jedinica intervenisali su na evakuaciji ljudi u kontaminiranom području“, kazao je Čaušić i dodao da su pripadnici policije u Pirotu preduzeli sve mere i radnje iz svoje nadležnosti.
Napomenuo je da je iz kontaminiranog područja u bolničke centre u Nišu i Pirotu prebačeno 56 lica.
Čaušić je ukazao da je odmah po izbijanju akcidenta održana sednica Štaba za vanredne situacije u Policijskoj upravi Pirot i da je proglašena vanredna situacija, kao i da su gradske službe reagovale odmah i preduzele mere iz svoje nadležnosti.
„Republički štab za vanredne situacije doneo je zaključak kojim se nalaže Institutu za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ da, u saradnji sa Ministarstvom za zaštitu životne sredine i zavodima za javno zdravlje u Nišu i Pirotu, izvrši kontrolu kvaliteta vazduha na području Niša, Pirota i Bele Palanke, kontrolu pitke vode u tim gradovima, kontrolu kvaliteta vode u vodotocima koji se nalaze u blizini i nizvodno od mesta akcidenta, kao i stalno praćenje stanja i preduzimanja neophodnih mera na terenu zahvaćenom akcidentom sa aspekta ugroženosti zdravlja ljudi“, dodaje se u saopštenju.
Kako je navedeno, Ministarstvu građevine, saobraćaja i infrastrukture naloženo je da izvrši proveru stanja infrastrukture u železničkom saobraćaju sa aspekta bezbednosti učesnika transporta opasnih roba i da preduzme neophodne mere za sprečavanje daljeg širenja zagađenja.
„Gradskim štabovima Niša i Pirota i Opštinskom štabu za vanredne situacije opštine Bela Palanka naloženo je da, u saradnji sa Sektorom za vanredne situacije, na svojoj teritoriji rukovode i koordiniraju aktivnostima na terenu, angažuju sve potrebne subjekte i snage sistema, obaveštavaju građane preko sredstava za javno informisanje o postupanju, o kvalitetu vode i vazduha, kao i ostalim informacijama od značaja za zaštitu i spasavanje“, zaključuje se u saopštenju.