Razumevanje uloge koju interakcije crevnog mikrobioma i mozga igraju u društvenom donošenju odluka

Razumevanje uloge koju interakcije crevnog mikrobioma i mozga igraju u društvenom donošenju odluka

Uzimanje pro- i prebiotika moglo bi učiniti ljude osetljivijima na pravičnost, čak i po cenu manje zarade, prema studiji objavljenoj u časopisu PNAS Nekus.

Uloga mikrobioma ljudskog creva u oblikovanju ljudskog ponašanja tek počinje da se istražuje. Hilke Plasman i njegove kolege su testirali da li uzimanje pro- i prebiotika može uticati na nivoe altruističke kazne.

Pedeset i jedan učesnik je sedam nedelja uzimao suplement koji je sadržao Lactobacillus i Bifidobacterium. Pedeset dodatnih učesnika je delovalo kao kontrola i uzimalo placebo.

Pre i posle sedmonedeljnog uzimanja dijetetskog suplementa, od učesnika je zatraženo da igraju „ultimativnu igru“, u kojoj jedan igrač kontroliše lonac novca i može ponuditi udeo ili „podelu“ drugom igraču. Drugi igrač može prihvatiti ponudu i uzeti novac ili može odbiti ponudu – u tom slučaju nijedan igrač ne dobija novac. Odbijanje nepravedne ponude tumači se kao „altruistička kazna“, jer onaj koji odbija žrtvuje svaki mali udeo koji se nudi da bi kaznio prvog igrača zbog nevelikodušnosti.

Igrači koji su uzimali dijetetske suplemente verovatnije će odbiti ponude. Konkretno, veća je verovatnoća da će igrači koji su uzimali dijetetske suplemente odbiti 30%-40% podele. (Svi igrači su imali tendenciju da odbiju veoma nejednake podele.)

Igrači koji su imali visok odnos Firmicutes i Bacteroidetes na početku studije primetili su najveće promene i u sastavu creva i u stopi altruističkog kažnjavanja. Suplementi su smanjili nivoe dopamina prekursora tirozina u plazmi kod nekih učesnika, a igrači koji su iskusili ovo smanjenje bili su grupa koja je videla najznačajnije povećanje altruističkog kažnjavanja.

Prema autorima, ljudi koji su promenili svoj mikrobiom creva u stanje koje se smatra zdravijim postali su manje racionalni i osetljiviji na društvene aspekte.