Putniković:  Poskupljenje struje bez većih udara na standard, ko hoće fabriku u Srbiji imaće gas

Putniković: Poskupljenje struje bez većih udara na standard, ko hoće fabriku u Srbiji imaće gas

U Srbiji će struja od 1. maja poskupeti za osam, a gas za deset odsto. Jelica Putniković, glavna i odgovorna urednica portala „Energija Blakana“, ističe da je prošla grejna sezona i da zbog poskupljenja neće biti većih udara na standard građana. Privrednici će, kako kaže morati malo više da pripaze jer će, ukoliko povećaju svoje cene, imati mnogo više robe u magacinima. Ističe da ko hoće da otvori neku fabriku u Srbiji može da računa na njeno sigurno snabdevanje gasom. Naglašava da je dobro što je Vlada odlučila da do kraja maja zadrži kontrolu cena naftnih derivata, što znači da neće biti nekih naglih skokova.

Cena gasa sa porezom biće 4,55 dinara po kilovat-času, a cena struje 13,31 dinar sa porezom. Struja će poskupeti i za privredu od 1. maja, i koštaće 110,81 evro po megavatu, za razliku od dosadašnjih 102,6, što je poskupljenje takođe od oko osam odsto.

Jelica Putniković navodi da je teško reći koliko će ko u junu platiti više majski račun za struju. Procene su da će ona domaćinstva koja najmanje troše struju platiti taj račun za oko 350 dinara više.

Napominje da je prošla grejna sezona i da neće biti većih udara na standard građana.

„Ovo je poskupljenje kilovat-časa, ali u našem računu su porezi, akcize, imamo razne takse koje su uvrštene u cenu struje, pa čak i vaša TV pretplata i to je sve što čovek na kraju plati. Tako da to jeste sada malo veće poskupljenje kada su se dva spojila, jer ovo je sada osam odsto na prethodnu cenu“, ističe Putnikovićeva.

Međutim, ističe da će u Srbiji cena električne energije i dalje biti među najnižim u Evropi, ako ne i najjeftinija.

Dodaje da su se građani ove zime navikli da štede električnu energiju i da je država preporučila EPS-u akcije za uštedu smanjenjem računa. Savetuje da je važno da se pri kupovini električnog uređaja građani odluče za onaj sa oznakama AA+, jer on zaista troši manje struje i to će im se vratiti ne samo kroz prvi račun nego dugoročno.

Putnikovićeva podseća da je nekada povećanje cena energenata bilo opravdanje privrednicima da povećaju svoje cene. Međutim, veruje da će ih to što ljudi tu potrošačku korpu koju kupuju smanjuju u odnosu na prethodne mesece naterati da se i time pozabave.

„Verujem da će ova inflacija koja pogađa sve privrednike na kraju morati biti svedena nekim njihovim akcija, tj. moraće i oni da pripaze, jer će onda imati previše robe u magacinima“, ocenjuje urednica portala „Energija Balkana“.

Ističe da Elektroprivreda Srbije koja je u ovo vreme prošle godine morala da uvozi određene količine struje, sada konstantno od decembra izvozi određene količine, što govori i izveštaj EPS-a da je u plusu skoro trista miliona evra od Nove godine.

I pored svega, cene električne energije i prirodnog gasa za domaćinstva u Srbiji će i posle korekcije 1. maja, ostati među najnižim u Evropi.

„Sam prirodan gas je jako bitan zbog povoljne cene. S druge strane, mi imamo dugoročan ugovor s Rusijom tog energenta. Najavljuju se novi projekti koji će biti završeni krajem godine, gde ćemo imati mogućnost nekih drugih pravaca izvora snabdevanja. Tako da onaj ko hoće da otvori neku fabriku u Srbiji može da računa na sigurno snabdevanje gasom i neće biti onih cena kao što su u Zapadnoj Evropi imali problem privrednici“, ocenila je Putnikovićeva.

Takođe, ističe da što se tiče novog snabdevanja, dobro je što je u Banatskom dvoru i skladištima u Mađarskoj rezervi od prethodne godine.

„Koliko sam čula, najavljuju se nove dopune tog gasa. S Azerbejdžanom se pregovara o dodatnim količinama prirodnog gasa koji bi mogao da stigne za narednu grejnu sezonu. Verujem da nećemo imati problema“, očekuje Putnikovićeva.

Ukazuje da je teško proceniti kakve će cene gasa biti i da to ni oni koji su na samoj berzi ne smeju da prognoziraju.

„Sada imamo pojeftinjenje nafte zato što je OPEK smanjio isporuke da ne bi došlo do nekih većih poremećaja, ali recesija u Americi, kriza u Zapadnoj Evropi, najava većih potrošača Kine da im ne trebaju veće količine je uticalo na pojeftinjenje nafte“, objasnila je ona.

Ističe da Srbija, kako kaže, na sreću ima Turski tok i da nam zemlje kroz koje on prolazi nisu remetile dotok, za razliku od Zapadne Evrope koja umnogome zavisi od gasa koji stiže tankerima i koji je skuplji.

Jedino je, navodi, Ukrajina nastavila da šalje ka Evropi ruski gas, tako da je Evropa počela da traži nove dugoročne snabdevače.

„Gas već teče postojećim gasovodom „Snaga Sibira“ do Kine. Grade se i ugovaraju novi. Ono o čemu se malo govori je to da je Rusija krenula da u svojim lukama u Severnom moru pravi LNDŽ terminale, da jednostavno svoj gas utečnjava, da ga izvozi. Često i taj gas ide u Evropu preko posrednika, pa to bude opet kupljeno kao da nije ruski, a zapravo jeste“, navodi Putnikovićeva.

Dodaje i da je Rusija izbila na četvrto mesto kao izvoznik tečnog gasa, što znači, ističe da ona sebi nalazi nove kupce, a Evropa opet nalazi nove prodavce.

Maksimalna maloprodajna cene dizela ostaće nepromenjena i narednih sedam dana plaćaćemo litar 185 dinara, isto važi i za benzin, te ćemo litar plaćati 178 dinara kao i prošle nedelje.

Što se tiče cene naftnih derivata, Putnikovićeva podseća da je Vlada Srbije donela odluku da i do kraja maja zadrži kontrolu cena, što znači da neće biti nekih naglih skokova, jer bi, kako ukazuje neki vlasnici pumpi poskupeli mnogo više.