Studenti su danas na protestu u Subotici istakli da vlast pokušava da okonča blokade fakulteta kroz uklanjanje studenata policijskom intervencijom i to ocenili, ne samo kao brutalnost, nego i kršenje zakona.
Protivzakonitom smatraju i nameru vlasti da ukidanjem plata nateraju profesore da izvode nastavu.“Ovim potezom odlazeća vlada nastupa očigledno u neskladu sa zakonom jer Vlada u tehničkom mandatu nema pravo da donosi, menja i ukida propise, već samo da radi već započete, tekuće poslove koji ne trpe odlaganja“, poručili su studenti nakon protestne šetnje koja je održana od Hipodroma do raskrsnice Zagrebačke ulice i Somborskog puta.
Smatraju da aktuelna vlast ne može da funkcioniše bez „proizvodnje konflikta, sukoba i nasilja“, čemu se protive studenti, čitava akademska zajednica, zajedno sa prosvetarima, poljoprivrednicima, advokatima, medicinarima, pozivajući na građansku neposlušnost.
Oni su se osvrnuli i na nedavni, ponovni napad na studente, ovoga puta u Novom Sadu, gde su napadnuti studenti DIF-a.
„Koliko još suza, koliko još modrica, koliko još straha, koliko još mladih mora biti pretučeno da bismo rekli – dosta. Oni su se usudili da iskažu svoj stav jer su verovali da imaju pravo na glas. Ovo je šamar svakome ko veruje u slobodu. Svaki udarac koji su primili poruka je da u ovom društvu nema mesta za one koji misle drugačije. Danas su to bili oni, ali sutra može biti bilo ko od nas. Nećemo ćutati, hoćemo istinu i pravdu odmah i bez zataškavanja. Hoćemo odgovornost i kaznu za one koji su naredili i sproveli ovaj napad“, poručili su studenti.
Protestu su se danas priključili i radnici Pošte. Među njima je bio i Slobodan Bojović koji je izneo da su njihove koleginice zbog hrabrosti da javno podrže studente premeštene na 20 kilometara udaljena radna mesta.
„Istina se ne može prebaciti, ne može se sakriti, ne može se ućutkati. Kažu da ćutimo, da radimo, da budemo poslušni, ali mi nismo roboti. Ako nas već poredite sa mašinama, neka svi znaju – mi smo ona mašina koja ne trpi laž, koja ne trpi lopovluk, koja ne trpi nepravdu. Poštari su uz studente“, poručio je Bojović i pozvao sve radnike Pošte da stanu uz studente jer je „njihova borba – borba svih nas“.
Okupljenima se obratila i učiteljica iz Osnovne škole „Matko Vuković“ Mirjana Kosanović koja je poručila da ne bi bila tu da „nije odavno prekardašilo“.
„Ovde smo zbog bahatosti, nepotizma, govora mržnje, stranačkog zapošljavanja, korupcije, ucena, otuđivanja javne imovine, promašenih investicija, punjenja odabranih džepova, zapošljavanja politički podobnih, a ne stručnih i zanemarivanja našeg grada“, rekla je ona.
Kosanović smatra da Subotičane svake nedelje okupljaju nada, ljubav prema bližnjima i ljubav prema „šarenolikoj Subotici“, u kojoj nije važno koje je nacionalnosti komšija, već je važno da li je čovek.
Sa druge strane su, kako je ocenila, direktori škola za koje kaže da su mahom članovi vladajuće partije koji im poručuju da – politici nije mesto u školi.
„Potpuno su u pravu. Podržavam. Nije mesto. Ali ni mi ne želimo političke aktiviste na čelu obrazovnih ustanova. Mi ne želimo poslušnike koji vežu konja gde gazda kaže, a ne tamo gde razum i struka nalažu. Jer, kada politika uđe u školu, uđe kroz tendere za kantine, kroz nameštene konkurse, kroz stranačko zapošljavanje. Tako prednost ne dobijaju najbolji već najpodobniji. Tako naš sistem trune“, poručila je ona.
Okupljenima se obratio i, kako je sebe najavio, „domaći izdajnik, ustaša i strani plaćenik“ Atila Fabijan koji je poručio građanima da niko neće doći da ih spase.
Govoreći o zborovima, kao novom vidu organizovanja nezadovoljnih građana, on je poručio da moraju da se postave mehanizmi koji sprečavaju povratak istih praksi koje onemogućavaju građanima trajnu kontrolu nad institucijama.
„Mi smo ti mehanizmi. Svako od nas je temelj tog mehanizma koji će da pomogne. Bićemo potrebni svi mi da dobro zasučemo rukave, dobro da upoznamo naše komšije, dobro da prodrmamo sve oko sebe i da napravimo jednu zajednicu koja će da funkcioniše“, rekao je on.