Prosvetni radnici: Zaključane škole poruka roditeljima – ovakve nam ne trebaju

Prosvetni radnici: Zaključane škole poruka roditeljima – ovakve nam ne trebaju

Unija sindikata prosvetnih radnika Srbija pozvala je svoje članove i druge sindikate da danas obustave nastavu i izađu na protest protiv nasilja u školama. Snežana Romandić iz Unije sindikata rekla je za N1 da znaju da je to nezakonit oblik štrajka i da su svesni posledica koje zbog toga mogu da trpe. Aleksandar Markov iz Foruma beogradskih gimnazija kaže da oni današnji dan gledaju kao radni, a ne nastavni dan, a da su roditelji učenika pozvani na obavezni roditeljski sastanak na otvorenom. Za učerašnji protest kolega iz drugih sindikata kaže da ga je sramota i da je ovo bila prilika da se svi prosvetni radnici okupe.

„Mi i ovako trpimo posledice koje postaju znatno veće po sve nas od toga da imamo jedan dan totalnu obustavu rada. Ako ovo nije razlog da na jedan dan stanemo svi i da deo nas snosi određene posledice, svi smo mi spremni na njih i upoznati smo s njima. Nadamo se da će ministarstvo naći način da ne odreaguje na najradikalniji način na koji može“, rekla je Romandić.

Ona je istakla da dirketori škola upozoravaju članove Unije sindikata koji su danas obustavili nastavu i vrše pritisak. Zbog toga pita kako možemo da se borimo protiv nasilja ako smo zaplašeni i osećamo strah.

Aleksandar Markov kaže da je današnji dan radni a ne nastavni dan, kao Dan Svetog Save kada nema nastave već se organizuju razne manifestacije.

On je pozvao i predstavnike ministarstva da danas stanu uz prosvetne radnike i pošalju zajedničku poruku.

„Voleo bih da vidim tog ministra koji će izaći i reći ovaj nastavnik će dobiti otkaz zato što je ustao protiv nasilja. Da vidim koj je taj direktor koji će reći. Ako ih bude, treba da ih bude sramota. Takvim direktorima nije mesto u školi jer su oni ti koji vrše nasilje“, rekao je Markov.

Upitan za jučerašnji protest nekoliko prosvetnih sindikata , on kaže da je pravo pitanje zašto su izašli i minirali današnje aktivnosti.

„Mi možemo da pretpostavimo zašto se to desilo, da li je došla neka sugestija sa strane da bi bilo dobro da oni prvi izađu. Mene je sramota, oni koji nisu sada prepoznali raspoloženje prosvetnih radnika, oni su najveći gubitnici. Njih stotinjak koji su juče bili na ulici, razvodnjili su priču pozivanjem na bolji materijalni položaj. Kakve to ima veze sa nasiljem?“, pita gost Novog dana

Romandić dodaje da posredno ima veze, ali nije prilika da se o tome sada govori.

Ona kaže da su više puta do sada upućivali apele Ministarstvu prosvete, očekujući da se naći modeli koji će biti funkcionalni. Prema njenim rečima, alati i procedure o kojima ministar Branko Ružić govori, ne funkcionišu u praksi a da se prosvetni radnici kreću kroz „tamne lavirinte“.

„Dok mi gledmao u papire, deca vrše nasilje, prvo vršnjačko, a kasnije napadaju i nastavnike. Ne ispratimo šta se desi sa tom decom kada odu u srednje škole. U srednjim stručnim školama situacija još gora kada su u pitanju nastavnici koji trpe nasilje“, rekla je Romandić.

Markov podseća da je Forum beogradskih gimnazija još pre tri godine tražio od Ministarstva da se promene propisi, tako da učenik ne može da promeni školu dok traje vaspitno-disciplinski postupak. Kako kaže, zloupotrebe toga su velike.

Iako je tadašnji ministar Mladen Šarčević rekao da će razmisliti, ništa se nije desilo, pa je tako jedan od učenika iz Trstenika koji su maltretirali nastavnicu napustio školu pre nego što je postupak protiv njega završen.

On ističe da su glas nastanvika i zaključane škole glavna poruka roditeljima.

„Do juče su deca dolazila i mogla su da se ponašaju kako, ali vidite danas su škole ostale zaključene. Ako ne znamo da iskoristimo škole kakve bi trebalo da imamo onda nam ovakve i ne trebaju“, naglasio je Markov.

Dodaje da su sva deca naš zajednički problem, a da roditelji moraju to da prepoznaju i nastavnike doživljavaju kao saradnike, a ne kao protivnike.

Očekujemo od roditelja da nas podrže, a ne da pronalaze izgovore, zaključio je Markov.