Članovi četiri reprezentativnih sindikata organizovaće u petak, 1. novembra protest ispred Skupštine Srbije sa početkom u 12 časova. Ono što su im ponudili na poslednjem sastanku, ističu nije ponuda već poruka da Vlada odustaje od Protokola koji je potpisan sa prosvetnim radnicima prošle godine. „Postoji velika opstrukcija, pritisak na zaposlene da ne izađu na protest i ne vrše obustavu rada“, ističu.
Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Dobrivoje Marjanović rekao je na konferenciji za novinare podseća da je pre više od godinu dana potopusni Protokol, a pre dva dana po ko zna koji put održan sastanak sa premijerom i ministrima prosvete i finansija.
Podsetimo, Vlada Srbije ponudila je 29. oktobra na sastanku sa prosvetnim sindikatima, povećanje plata za 11 odsto za sve zaposlene u obrazovanju, od 1. januara naredne godine. Ranija ponuda aktuelne Vlade bila je da nastavnom osoblju zarade budu povećane za 12 odsto, a ostalima koji rade u prosveti za osam procenata.
Na sastanku je sindikatima ponuđena i jednokratna isplata od 15.000 dinara do 9. januara,
Kako je istakao Marjanović, ne želimo da pregovamo o onome što smo dogovorili, a Vlada Srbije je iznela stav da će odustati od Protokola. „Rekli su da ne mogu da ispune, da nemaju sredstava i da je ponuda 11 odsto za sve u obrazovanju“, kaže Marjanović.
Ta ponuda, kako je ocenio, više liči na pijacu nego razgovor ljudi koji su ozbiljni.
„To nije ponuda, bolje da su saopštenje nazvali – odustajemo od Protokola koji smo potpisali sa prosvetnim radnicima i koji je obavezujući“, istakao je.
Marjanović je rekao i da su juče saznali da se razmatra i da se javna rasprava o Krivičnom zakoniku kojim se uvodi krivično delo za napad na prosvetne radnike, produži do kraja godine.
„Jasno su rekli da će ovaj zakon biti usvojen do kraja godine. Ponovo smo dobili poruku da se rokovi pomeraju“, naveo je on.
Marjanović je kazao i da se vrše Izuzetni pritisci na zaposlene da ne dolaze sutra, uskraćuje se prevoz do Beograda, a direktori su počeli da prave spiskove.
„Pravna služba je reagovala i poslali smo dopis nadležnima“, kazao je Marjanović.
Ponovio je da prosvetari insistiraju na obavezujućem Protokolu.
„Sutra ćemo biti pred vladom bez obzira na sve pritiske“, rekao je ne isključujući mogućnost dalje radikalizacije štrajka.
Predstavnik Sindikata radnika u prosveti Srbije Danilo Gligorić rekao je da para ima, ali da nema za prosvetne radnike.
Od ponedeljka, 4. novembra se, kako najavljuje, kreće u zakonski štrajk skraćenjem nastave na 30 minuta, a prve školske uprave biće Beograd i Požarevac.
Dalje će se, kako je kazao, štrajk na nedeljnom nivou odvijati u po dve školske uprave.
Kako su precizirali, nakon Beograda i Požarevca, u drugoj nedelji časovi će biti skraćeni u školskim upravama u Vojvodini i Valjevu, potom u centralnoj Srbiji, i na kraju u južnoj. O svim koracima obaveštavaće javnost svake nedelje.
Sindikati su pozvali celokupnu javnost da ih podrže.
„Ovo je odbrana sistema obrazovanja. Ne smemo da dozvolimo da zaposleni u prosveti imaju najmanje plate u regionu“, rekla je predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić.
U 11.30 je okupljanje, u 12 početak protesta.