Nakon što je Vlada Srbije donela odluku da naglo prekine prvo polugodište i proglasi početak raspusta 24. decembra, prosvetni radnici zahtevaju da znaju šta je razlog ove mere, a kao odgovor pripremaju nekoliko opcija. Prema rečima nastavnika sa kojima smo razgovarali, većina prosvetara odbija da učenicima zaključi ocene, jer ne žele da ih oštete, a na prekid polugodišta gledaju kao na nasilno uvođenje vanrednog stanja, koje je do sada sprovođeno samo u vreme zdravstvenih kriza, kad su deca na bilo koji način bila u opasnosti, što sada nije slučaj.
Odluka Vlade naišla je na opšte negodovanje svih prosvetara u zemlji, koji traže momentalnu ostavku kompletnog rukovodstva Ministarstva prosvete na čelu sa Slavicom Đukić Dejanović.
„ Ovom merom u škole je nedvosmisleno uvedeno vanredno stanje. Nastavnici u svim školama bez izuzetka negoduju zbog činjenice da se polugodište ranije završava. Kada smo u prošlosti imali slične situacije, one su bile izazvane vanrednim epidemiološkim merama, kao svinjski grip, potom korona. Nismo nikada do sada imali nepoznate razloge zbog kojih je ugrožena bezbednost učenika, pa je to povod za prekid godine“, kaže za Nova.rs Aleksandar Markov, iz Foruma beogradskih gimnazija.
„Svi smo zatečeni, upravo zbog činjenice da je kraj polugodišta vreme za popravljanje ocena, zaključivanje, a mi nemamo uputstvo kako to da realizujemo. U sve većem broju škola javlja se otpor zaključivanju ocena. Činjenica je da bi iznenadno zaključivanje, na brzinu, moglo oštetiti mnoge učenike. Postoje dva modela koji se sad mogu uvesti, jedan je da se tek u januaru zvanično završi prvo polugodište, kad je kalendarski trebalo da počne drugo. Taj model je primenjen 2009. u vreme svinjskog gripa. Drugi model je da se na osnovu postojećeg stanja zaključe ocene“, objašnjava Markov.
Povodom najave Ministarstva prosvete da će biti omogućeno popravljanje ocena i naredne nedelje, Markov kaže da će to još više zakomplikovati već katastrofalnu situaciju.
„Popravljanje ocena vanredno će značiti opšti haos, jer obično sva deca hoće da poprave, tako da će sigurno biti dosta učenika u školi. Samo su napravili još veću zbrku, da su bili sistematičniji do ovoga ne bi došlo, ali ne znaju da upravljaju kriznom situacijom u kojoj se nalazimo. Sad treba odlučiti da li će popravljanje ocena biti u terminima časova ili će se dogovarati sa predmetnim nastavnicima, ništa ne znamo. Veliki broj gimnazija odlučio je da neće zaključivati ocene. Nikad nismo imali ovako haostičnu situaciju“.
Međutim, ističe, da u pojedinim školama kategorički odbijaju da prihvate odluku Vlade.
„U nekim školama nastavnici se uprkos odluci Vlade, spremaju da nastave da drže časove. Zakonski niko ne može da ih spreči da drže pripremnu, vanrednu nastavu. To će biti neka vrsta građanske neposlušnosti i nepristajanje na odluku Vlade, ali ne ostavljaju nam mnogo izbora. Škole su javne ustanove, niko ne može da zabrani ulazak u škole, tako da ima nastavnika koji će raditi bez obzira na ovu odluku“, kaže Markov.
Prosvetari će u ponedeljak odlučiti koji su im dalji koraci i kako će odgovoriti na odluku Vlade.
„Razlog skraćenja polugodišta je najava štrajka, i to je očigledno. Hoće da uguše pobunu građana. Održaćemo sastanak i odlučiti šta dalje“, kaže Vladanka Katić, iz Unije sindikata prosvetnih radnika.
Otvara se i pitanje: Da li će drugo polugodište uopšte početi?
„Vlada je na predlog Ministarstva odlučila, po našem mišljenju, o nasilnom prekidu školske godine. Mi već dugo tražimo da se kalendari usklade, ali to sad nije razlog za prekidanje polugodišta. Svi reprezentativni sindikati su u štrajku. Planirali smo da časovi traju 30 minuta sledeće nedelje, a sad je pitanje da li ćemo uopšte početi drugo polugodište. Uz studente smo stali svi i srednje i osnovne škole. U ponedeljak se sastajemo, objedinjujemo sve predloge prosvetara i daćemo svoje mišljenje tim povodom i objaviti kako ćemo dalje postupati“, kaže za Nova.rs Dobrivoje Marjanović, predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Prosvetari najavljuju potpunu obstavu rada dok se njihovi zahtevi ne ispune.
„Ako ne dođe do rešenja sa Vladom oko spornih pitanja, mi ćemo, ne na jedan dan, nego do ispunjenja zahteva prestati sa radom. Nisu realizovali ništa od onoga što smo tražili, a najnoviji zahtev je smena kompletnog rukovodstva Ministarstva prosvete. Njihovi postupci proteklih dana upravo govore da su izgubili kompas i da nisu kadri da vode obrazovni sistem“, naglašava Marjanović.
Podsetimo, Vlada Republike Srbije usvojila je danas zaključak kojim je obavezala Ministarstvo prosvete, da se prvo polugodište u svim osnovnim i srednjim školama na teritoriji Republike Srbije završi u ponedeljak 23. decembra i zimski raspust počne u utorak, 24. decembra. Do ove odluke došlo je neposredno nakon najava prosvetnih radnika širom zemlje, da će od sledeće nedelje stupiti u štrajk i da će časovi trajati 30 minuta.
Ovu odluku ubrzala je, po svemu sudeći, i podrška studentima. Prosvetari su se danas u velikom broju pridružili studentima, pa su na Studentskom trgu, ali i kod Pravnog i Šumarskog fakulteta, tokom 15 minuta stajali sa njima i odali poštu stradalima u Novom Sadu. Nakon odavanja pošte, studentima su podelili hranu, ćebad i sve što je neophodno da lakše podnesu boravak na blokiranim fakultetima.