Prognoza recesije u SAD dostiže 100%

Prognoza recesije u SAD dostiže 100%

Američka ekonomija je 100% sigurna da će ući u recesiju u narednih 12 meseci, prema ekonomskom modelu koji su osmislila dva Blumberg ekonomista i koji se vodi na osnovu 13 neodređenih finansijskih pokazatelja u ponedeljak. Još gore je to što bi očigledno neizbežni pad mogao doći i ranije od toga – model je vratio 73% šanse da će se desiti u roku od 11 meseci i 25% šanse da će doći za deset.

Ti rezultati su bili znatno mračniji nego kada je Blumberg poslednji put vodio model, kada je predvideo recesiju u toku godine sa samo 65% sigurnosti. Definitivno je sumornije od predviđanja predsednika Džoa Bajdena, koji je insistirao da će SAD izbeći recesiju tako da mnogi ekonomisti misle da vreba odmah iza ugla. Ako uopšte dođe do recesije, kaže Bajden, ona će biti „veoma mala. ”

Nisu svi stručnjaci sigurni u propast SAD – anketa od 42 ekonomista predviđa 60% verovatnoće recesije u narednih 12 meseci. Međutim, čak su se i njihovi izgledi pogoršali od njihovog poslednjeg predviđanja, što je zemlji dalo 50% šanse da izbegne krizu.

Druga anketa ekonomista, koju je u ponedeljak sproveo Volstrit džornal, pokazala je da je verovatnoća recesije u SAD od 63 odsto u toku godine, ukazujući na povećanje kamatnih stopa Federalnih rezervi, koje je postalo strmo i brzo nakon godina bez aktivnosti. Više od polovine ispitanih sugerisalo je da će centralna banka nastaviti da povećava stope iznad zdravih, što će na kraju destabilizovati ekonomiju.

Inflacija nastavlja da se kreće blizu svog maksimuma u ​​četiri decenije, čak i dok je Fed više puta povećavao stope u pokušaju da obuzda rastuće troškove života. Dok je Bajden naduvao broj radnih mesta u nadi da će glasačima dati nešto pozitivno za šta bi mu pripisala ekonomsku zaslugu, insistirajući da su finansije Vašingtona „jake kao pakao“ i da je ostatak sveta taj koji ima problema, njegovo predsedništvo je ostavilo veliku rupu u zemlji finansije. Otkako je pre manje od tri godine ušao u Belu kuću, Bajden je nacionalnom dugu dodao ogromnih 3,37 biliona dolara, čime je dostigao rekordnih 31 bilion dolara.

Dok mnogi u Republikanskoj stranci – pa čak i neke demokrate – krive Bajdena za finansijske nesreće SAD, njegov prethodnik Donald Tramp je takođe dodao preko 7 triliona dolara nacionalnom dugu, uglavnom zbog neviđene poplave štampanja novca koja je pratila Covid -19 pandemija.