Još dok je trajao protest ispred zgrade gradske skupštine, predsednik Srbije je upozoravao da će izgednici biti privedeni “poznaniju prava”.
Kako to izgleda, videlo se nekoliko sati kasnije kada je, opet prema Vučićevim rečima, uhapšeno više od 35 demonstranata.
Iako nije još zvanično saopšteno koliko je tačno osoba lišeno slobode, kao ni to za šta se terete, ilustrativan je slučaj dvadesetjednogodišnjeg studenta D. P. Kako za Danas navodi njegov branilac advokat Ivan Ninić, on je uhapšen nakon protesta kod ulaza u Istorijski muzej Srbije.
„Njemu su sa leđa prišli policajci u civilu i uhapsili ga. Dakle, nije uhapšen na samom protestu, već su ga pustili da krene kući i onda ga uhapsili. Imajući u vidu da je on i ranije učestvovao u mirnim protestnim okupljanjima, postavlja se pitanje da li je neki inspektor bio zadužen za njega sa zadatkom da ga uhapsi nakon protesta, navodi Ninić, piše Danas.
Kako ističe, tek će prilikom saslušanja kod tužioca biti upoznat sa detaljima krivične prijave. Za sada zna da se sumnja da je njegov klijent bio među izgrednicima koji su bacali kamenice, te da je tužilaštvo odlučilo da ga istražuje za krivična dela – nasilnično ponašanje na javnom skupu i pozivanje na nasilno rušenje ustavnog porekta.
„Za oba dela je nadležno Više tužilaštvo i u roku od 48 od hapšenja će biti saslušanje. Ja lično mislim da navedeni događaj nema obeležja ova dva krivična dela i da su izabrana ne bi li se optužba izgledala ozbiljnije. Na taj način ona može da posluži kao alibi za određivanje pritvora, ali i kao upozorenje uhapšenima. Posebno će bitan detalj biti da li će pokušati uhapšenima da pripišu i telesne povrede policijskih službenika. Ukoliko to bude slučaj, eventualna kazna za ova dela može da se popne i na 12 godina zatvora“, ističe Ninić.