Poštari dobili SMS da im stižu bonusi, ali nastavljaju štrajk

Poštari dobili SMS da im stižu bonusi, ali nastavljaju štrajk

Kuriri koji rade za Javno preduzeće „Pošta Srbije“ dobili su danas SMS poruku da je Vlada Srbije odobrila odluku nadzornog odbora tog javnog preduzeća o isplati zarade iz dobiti, u periodu od 27. do 30. oktobra, u visini od oko 68.000 dinara, piše Nova ekonomija.

Predsednik Sindikata radnika pošte „Sloga“ Stefan Mitrović kazao je da će poštari nastaviti obustavu rada, jer isplata zarade iz dobiti nije jedini zahtev koji radnici imaju.

Mitrović je u razgovoru za Novu ekonomiju naveo da je odluka o toj isplati doneta 2. oktobra, ali da nju Vlada Srbije nije odobrila, navodno, zbog nedostatka sredstava.

Obustava rada pojedinih pošta počela je u utorak 24. oktobra u Novom Sadu, a potom su se poštarima priključili i vozači i kuriri Postekspresa ali i pojedini šalterski službenici u ostalim gradovima i mestima u Srbiji.

Za sada se zna da je rad radnika Pošte obustavljen u Vrbasu, Pančevu, Zrenjaninu, Zemunu, Mladenovcu i nekim poštama u Beogradu.

Prema nezvaničnim informacijama, kako je rekao Mitrović, rad je obustavljen i u dve pošte u Užicu.

Mitrović dodaje da poštari traže i povećanje plata od oko 30 odsto i dalji rast prihoda u narednom periodu, ali i primanje radnika u stalni radni odnos i prestanak „šikaniranja radnika koji se smatraju politički nepodobnim“.

Dodao je da zaposleni nisu dobili poziv na razgovor od v.d. direktora „Pošte Srbije“ Zorana Đorđevića, pa će samim tim nastaviti obustavu rada „sigurno do ponedeljka, kada je rok za isplatu zarade na dobit“.

Kako je rekao, obustava rada će uticati na dostavu pošiljki, ali da smatra da će građani kao i do sada imati razumevanja za njihove probleme.

Trenutna početna plata poštara iznosi oko 45.000 do 50.000 dinara i to je, prema rečima Mitrovića, „nedovoljan iznos za preživljavanje meseca“.

„Iz obustave rada ne stoji ni jedna organizacija niti pojedinac. To je spontano odrađeno internim dogovorom zaposlenih u javnom preduzeću Pošta Srbije“, kazao je Mitrović za Novu ekonomiju.

Dodao je da su poštari na početku godine imali povećanje plata od 12,5 odsto, koliko je sledilo kompletnom javnom sektoru, ali da su oni „trenutno bliže ivici republičkog minimalca nego što su bliže prosečnoj zaradi“.

„Poštari su pre 12 ili 13 godina imali zaradu u visini od oko deset odsto iznad republičkog proseka. Mi smo jednu deceniju nakon toga, kao preduzeće koje posluje pozitivno i ostvaruje uspeh iz kvartala u kvartal, došli u situaciju da većina zaposlenih prima zarade nedostojne čoveka“, ocenio je Mitrović.

Sindikat Pošte Srbije „Radnik“ ne podržava obustave rada zaposlenih u pojedinim poštama jer za njih nema nikakvog razloga, rekao je predstavnik sindikata Goran Stefanović.

„Ne znam zašto su obustave rada počele jer su isplate zarada iz dobiti Pošte već dogovorene“, rekao je Stefanović za Betu.

On je napomenuo da je danas Vlada Srbije donela odluku o isplatama radnicima Pošte, da u Srbiji posluju 1.534 pošte i da su obustave rada u 31 pošti.

„Imamo odličnu komunikaciju sa direktorom Zoranom Đorđevićem i još pre mesec dana smo s njim dogovorili da isplata radnicima iz dobiti Pošte bude u oktobru. Oktobar još nije istekao i ne znamo zašto su počele obustave rada“, rekao je Stefanović.

Naime, vršilac dužnosti direktora Pošte Srbije Zoran Đorđević je pre dva dana na dodeli priznanja „Najbolji radnik“ zaposlenima u toj kompaniji poručio da će u sledećoj godini biti povećanja plata.

Dodao je i da će novim Pravilnikom o nagrađivanju biti uređeno ocenjivanje radnog učinka za sve zaposlene „i tako obezbeđeno adekvatno upravljanje kadrovskim potencijalom, pojedinačno vrednovanje i nagrađivanje“.

Predsednik Sindikata radnika pošte „Sloga“ Stefan Mitrović je na pitanje Nove ekonomije kako komentariše Đorđevićevu izjavu, rekao da će sledeće godine svakako biti povećan minimalac, da će penzioneri dobiti povećanje penzija pre izbora, a da poštare „ne uzimaju previše ozbiljno“.

„Imamo (Pošta Srbije) najveću logističku mrežu i dosta firmi koristi naše resurse, imamo veliki broj objekata, neretnina, neke daju u zakup, neke su prodate, ali ni to nije urađeno transparetno i radnici od toga nisu i nemaju nikakvu korist“, kazao je Mitrović za Novu ekonomiju.