Pojedina sela u Medveđi i Crnoj Travi 17. dan bez struje, iz EDS kažu da neprekidno rade

Pojedina sela u Medveđi i Crnoj Travi 17. dan bez struje, iz EDS kažu da neprekidno rade

Meštani sela Bogunovac kod Medveđe od 3. oktobra su bez struje, ostali su bez hrane, a većina njih nema novac da kupi gorivo za agregate, niti im je, kako kažu, neko pobudio neku pomoć. Ovo je samo jedno od više sela na jugu u kojima se nakon snega i „rušenja“ bandera i dalekovoda bore sa nestankom struje.

Iz leskovačke Elektrodistribucije kažu da su poslednjih 17 dana neprekidno i danonoćno rade na otklanjanju kvarova, ali da im sve to otežavaju neprohodni putevi i veliki broj oborenih stabala i polomljenih stubova, pišu „Južne vesti“.

U noći između 2. i 3. oktobra vlažni sneg, oluja i nevreme izazvali su velike probleme na jugu Srbije – putevi su preprečeni oborenim stablima, a oštećena je i telekomunikaciona i elektroenergetska mreža. Proglašene su vanredne situacije u Crnoj Travi i Medveđi, ali čak i posle više od 2 nedelje, problema i dalje ima.

„Ni do danas nisu otklonili kvar u Bogunovcu. Za ove ljude je ovo potpuna katastrofa, ostali su bez hrane, nemaju više novac da kupuju gorivo za agregate, niko im nije ponudio nikakvu pomoć i ne zna se kad će sanirati kvar. Meštani su sve očistili i put i trasu dalekovoda ali niko iz distribucije ne dolazi“, poručuje jedan građanin koji tamo ima rođake.

Iz Ogranka Elektrodistribucije Leskovac navode da su sve njihove raspoložive ekipe na terenu i da rade na popravci kvarova, ali da ima i otežavajućih okolonosti, kao što je veliki broj oborenih stabala i polomljenih stubova na teško pristupačnim terenima.

„Na teritoriji sela Bogunovac kod Medveđe u toku su radovi na otklanjanju kvara na dalekovodu 10 kV, tako da se tokom današnjeg dana očekuje njegovo stavljanje pod napon. U ovom trenutku teško je dati procenu kada će svi preostali korisnici u teško pristupačnim brdsko-planinskim selima dobiti električnu energiju“, kažu iz Elektrodistribucije.

Objašnjavaju da su u opštini Medveđa preostali kvarovi na dalekovodima 10 kV „Marovac“ i „Tulare“ koji su pretrpeli velika i ozbiljna oštećenja u vidu polomljenih stubova i pokidanih provodnika.

Na teritoriji opštine Crna Trava preostali su radovi na otklanjanju kvarova na dalekovodu 10 kV „Brod“, a paralelno se izvode radovi na otklanjanju kvarova na niskonaponskoj mreži.

„Ekipe Ogranka Elektrodistribucija Leskovac nakon popravke preostalih kvarova na dalekovodima i prelaska na niskonaponsku mrežu, prioritetno rešavaju kvarove najpre kod aktivnih korisnika (koji i prijavljuju kvarove) nakon čega se pristupa otklanjanju i preostalih kvarova. U pitanju je manji broj aktivnih korisnika, pre svega u teško pristupačnim brdsko-planinskim selima“, ističu.

Vanredna situacije i dalje na snazi u Opštini Crna Trava, dok je nekoliko dana ukinuta vanredna situacija u jednom delu Medveđe, a ostala je na snaz u preostalom delu ove opštine – u mesnim zajednicama Velika Braina, Gubavce (Mala Braina), Medevce (Poroštica), Mrkonje, Tulare, Vrapce, Svirce, Stara Banja, Marovac, Ravna Banja i Sijarina.