Iako je Republička stručna komisija za biomedicinski potpomognutu oplodnju bila protiv podizanja starosne granice sa 43 na 45 godina, država se ipak odlučila na taj potez. Predsednica te komisije, profesorka Ana Mitrović ističe da su mnogo veće šanse da vantelesna oplodnja uspe kod mlađih žena, jer nije samo važno da test pokaže da je došlo do trudnoće, već da se beba i rodi.
Ana Mitrović je, gostujući u Dnevniku RTS-a, navela da parovi kod koji ni posle šest meseci pokušavanja ne dođe do trudnoće, svakako treba da potraže pomoć lekara.
Vantelesna oplodnja o trošku države radi se i u privatnim i u državnim zdravstvenim ustanovama, a procedura koju parovi prolaze maksimalno je pojednostavljena i ubrzana, objašnjava profesorka Ana Mitrović, načelnica Dnevne bolnice u GAK „Narodni front“ i predsednica Republičke stručne komisije za vantelesnu oplodnju.Nema preciznih podataka, ali po nekim procenama, u Srbiji više od 250.000 parova ima problem sa sterilitetom.
Svake godine rodi sve manje beba, a razlozi za to nisu uvek samo zdravstveni problemi i muški ili ženski sterilitet, već i mnogi drugi.U Srbiji postoji i banka reproduktivnih ćelija, koja nema dovoljno donora, a postoji mogućnost i embriona, kao i podrška osobama koje bi zbog lečenja malignih bolesti trebali da ostave – zamrznu svoje reproduktivne ćelije ili tkiva.