Sa zalaskom sunca, počinje jevrejski praznik svetlosti Hanuka ili Hag haurim, praznik slobode i svetlosti. Svečanost traje osam dana i za to vreme u jevrejskim porodicama se pali osmokraki svećnjak sa osam glavnih i jednim pomoćnim krakom.
Hanuka proslavlja pobedu Jevreja Makabejaca nad paganskom grčko-asirskom vojskom, kao i posvećenje Drugog Hrama, oskrnavljenog tokom okupacije Jerusalima. Proslavlja nacionalno preživljavanje i ponovno uspostavljanje verskih sloboda.
Hanuka je i praznik svetlosti i traje osam dana i noći. U znak sećanja na sva čuda koja su se desila, u jevrejskim porodicama se pali osam sveća na osmokrakom svećnjaku, sa dopunskim, devetim krakom za svećicu na sredini svećnjaka, poznatim pod imenom menora za Hanuku ili hanukija.
Ta deveta svećica koja je u sredini, ona je poslužitelj. Sa tom svećicom pale se sveće.
Prve noći praznika pali se prva svećica, a svake naredne još po jedna.
Na taj način, poslednjeg dana gori svih osam svećica, simbolizujući osam dana i noći neprekidnog gorenja ulja u Hramu po pobedi Makabejaca.
Paljenje svećica u svećnjaku predstavlja centralni čin celokupne proslave Hanuke i podseća na čudo koje se dogodilo, kada je po ulasku vođe ustanka Jude Makabejca u jevrejski Hram, ulje za sveće kojeg je bilo za samo jedan dan, potrajalo čitavih osam.
Tradicionalna hrana za Hanuku je pržena i pripremljena sa dosta ulja, a jedu se i posebne krofne, a deca dobijaju poklone.
Običaj davanja novca deci za Hanuku, danas je u mnogim jevrejskim porodicama prerastao u običaj deljenja poklona. Deca dobijaju poklone svih osam dana i to gradirano – od manjeg ka većem, na radost onih koji primaju i onih koji daruju.