Po polaganju plaštanice, vernici su je celivali, a to mogu da učine sve do sutra uveče, uoči Vaskrsa, koji počinje da se slavi od ponoći, oglašavanjem prvih crkvenih zvona.
Plaštanica simbolično obeležava vremeHristove smrtii skidanja njegovog tela sa krsta, a na njoj je predstavljeno Hristovo polaganje u grob, Bogorodica, Josif, Nikodim, kao i jevanđelista Jovan.
Prema hrišćanskom predanju i verovanjima u plaštanicu su Hristovi učenici zajedno sa Josifom Arimatejskim uvili Hristovo telo odmah po skidanju sa krsta na kome je bio razapet.
Predanja navode i da je čuvana u tajnosti sve dok nisu prestali progoni hrišćana.
Prethodno je plaštanica izneta u Maloj crkvi Svetog Save na Svetosavskom platou.
U pravoslavnim crkvama se naVeliki petakne služe liturgije, već takozvani Carski časovi sa čitanjem delova Jevanđelja koja opisuju stradanje Isusa Hrista.
Veliki petak je za sve hrišćane dan strogog posta, a u Srbiji je običaj da se zaustave svi poslovi i u kući i u polju, kao i da se farbajujajau crvenu boju koja je simbol nevino prolivene krvi Hristove i novog života.
U nekim delovima Srbije, vernici se prema običaju, nakon celivanjaplaštanice, provlače ispod stola na kojem je ona bila položena, a tom prilikom se, prema verovanju, treba se pomoliti Bogu i pomisliti neku lepu želju.
Vladika Raško-prizrenski Teodosije služio je Večernju službu u Hramu Svetog Dimitrija u Kosovskoj MitroviciNakon službe u hramu je iznesene plaštanica gde je verni narod mogao da celiva ikonu i prođe ispod plaštanice.
Veliki broj vernika prisustvovao je službi povodom najtragičnijeg dana u istoriji hrišćanstva.