Piramide, palate i hramovi, dokazi o možda najvećem gradu majanske civilizacije

Piramide, palate i hramovi, dokazi o možda najvećem gradu majanske civilizacije

Lasersko istraživanje ruševina drevnog grada Kalakmula na jugu Meksika proizvelo je nove dokaze koji upućuju na to da se možda radilo o najgušće naseljenom majanskom urbanom središtu tokom vrhunca te civilizacije pre otprilike 1.300 godina.

Nova laserska studija, koju je ove nedelje objavio meksički institut za starine INAH, bavi se džunglom prekrivenim ruševinama nekada velikog grada Kalakmula, smeštenog na jugu poluostrva Jukatan, blizu granice s Gvatemalom.

Ketrin Rize-Tejlor, naučnica sa Univerziteta u Kalgariju povezana sa istraživanjem, objasnila je videovezom da nove karte ruševina otkrivaju brojne ranije nepoznate građevine, što upućuje na to da je Kalakmul bio gušće naseljen i od Tikala, drevne majanske metropole na severu Gvatemale, za koju se dugo smatralo da je bilo najveće urbano središte te civilizacije.

Laserska tehnologija kartiranja LIDAR, kojom je izrađeno ovo istraživanje, koristi avione s kojih se emituju zraci svetlosti koji prodiru ispod gustog šumskog pokrova, što istraživačima omogućuje da uklone vegetaciju i otkriju drevne građevine koje se nalaze ispod.

Riz-Tejlor je rekla da nove preliminarne karte pokazuju velike stambene komplekse, koji se nalaze oko hramova i možda oko tržnica.

INAH je u izjavi poručio da sama gustoća građevina ukazuje na veliko stanovništvo, a ranije nepoznati kanali, terase i brane, na to da su ih Maje verovatno izgradili kako bi osigurali zalihe vode i podstakli poljoprivredu.

„Ima toliko detalja, velikih i malih struktura“, rekao je stručnjak za Maje s meksičkog Nacionalnog autonomnog univerziteta Feliks Kuprat, koji je takođe deo istraživačke grupe.

Istraživanje je objavljeno u vreme kada je meksička vlada ubrzala izgradnju železničke pruge u vrednosti od više milijardi dolara kako bi povećala broj poseta i podstakla razvoj arheološki bogate, ali privredno siromašnog regiona Jukatan.