Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju i glavni pregovarač Beograda, Petar Petković, napustio je danas razgovore u Briselu zbog, kako je naveo, „nezapamćenog terora i institucionalnog nasilja“ Prištine prema srpskom narodu na Kosovu i Metohiji.
Petković je ukazao na zatvaranje 35 srpskih institucija od strane prištinskih vlasti, uključujući opštine, centre za socijalni rad i poslovnice Pošte Srbije, što je direktno uticalo na egzistenciju 1.100 zaposlenih. Ocenio je da je ovaj potez premijera privremenih prištinskih institucija, Aljbina Kurtija, jasan znak da Priština ne želi dijalog, već obračun sa Srbima na KiM.
Petković je saopštio da je Kurti „bukvalno ostavio bez posla 1.100 ljudi“ samo tokom današnje akcije, ali je dodao da će država Srbija nastaviti da isplaćuje prinadležnosti svim zaposlenima u zatvorenim institucijama. Prema njegovim rečima, ovo je pokušaj Prištine da ukine srpske institucije i obesmisli formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO).
Iako je delegacija Beograda imala nameru da učestvuje u sednici Zajedničke komisije za nestala lica, sastanak nije održan jer se prištinski pregovarač Besnik Bisljimi nije pojavio. Petković je naglasio da je Kurti, zatvaranjem srpskih institucija baš na dan planiranog sastanka, pokazao nepoštovanje prema dijalogu i Srbima na KiM.
Beograd je apelovao na EU da oštro reaguje na poteze Prištine. Petković je kritikovao dosadašnju neodlučnost EU, istakavši da bleda saopštenja samo ohrabruju Kurtija da nastavi sa nasiljem.
Petković je naglasio važnost ujedinjenja srpskog naroda na KiM, ističući da je podrška Srpskoj listi na predstojećim izborima ključna za odbranu od „terora“ Prištine. On je ponovio da Srbija neće napustiti svoj narod na KiM i da će nastaviti da pruža finansijsku podršku svim pogođenim radnicima i njihovim porodicama.
Petković je pozvao međunarodnu zajednicu, posebno EU, da preduzme konkretne korake kako bi se zaustavile jednostrane akcije Prištine. On je ukazao da je preko 40.000 korisnika ostalo uskraćeno za osnovne usluge zbog zatvaranja srpskih institucija, što dodatno pogoršava položaj Srba na KiM.
Ova dešavanja ističu rastuću tenziju u dijalogu Beograda i Prištine, uz ozbiljne posledice po srpski narod u južnoj pokrajini.