Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Petar Petković, izjavio je danas da je Priština konačno priznala da zabrana uvoza srpske robe na Kosovo i Metohiju nije imala nikakve veze sa bezbednosnim razlozima, kako su to prethodno tvrdili, već da je pravi razlog bila netrpeljivost prema srpskom poreklu robe. Petković je podsetio na izjavu premijera Kosova, Aljbina Kurtija, koji je putem stranke Samoopredeljenje hvalio činjenicu da uvoz srpske robe na Kosovo više nije među prva četiri mesta, iako je prethodno bio dominantan.
Petković je naglasio da je Kurti očigledno ponosan na ono što bi većina smatrala neprihvatljivim, a to je kršenje osnovnih principa slobode kretanja i trgovine, koje bi trebalo da budu temeljne vrednosti Evropske unije. Prema njegovim rečima, Kurti demonstrira fašističku ideologiju, prema kojoj sve što je povezano sa srpskim poreklom mora biti uklonjeno ili zabranjeno, što uključuje srpsku robu, dinar, srpski jezik, institucije i sve što je deo srpske kulture na Kosovu i Metohiji.
„Kurti se ponosi time što uništava proklamovane evropske vrednosti, što je nešto što bi pametan političar smatrao sramotnim. Njegova politika je jasna – sve što je srpsko mora biti izbrisano i proterano sa Kosova“, rekao je Petković u izjavi za medije. Dodao je da je Kurti odlučan da ukine sve što ima srpske korene, bez obzira na međunarodne kritike i zahteve za poštovanje ljudskih prava i sloboda.
Petković je, međutim, izrazio uverenje da će srpski narod na Kosovu i Metohiji izdržati ovaj teror. On je istakao da nijedna politika zla ne može trajati večno i da će svaka takva ideologija doživeti svoj kraj.
Pokret Samoopredeljenje, na čijem čelu je Kurti, objavio je ranije danas listu zemalja koje najviše izvoze robu na Kosovo i Metohiju, među kojima su Turska, Nemačka, Kina, Grčka i Albanija. Ova lista ukazuje na pad uvoza robe iz centralne Srbije, što je dodatno potvrđeno restriktivnim merama koje je Priština uvela prošle godine.
Podsetimo, u junu prošle godine, Priština je donela odluku o zabrani uvoza srpske robe, navodeći kao razlog bezbednosne prijetnje, dok je početkom oktobra ove godine dozvoljeno da srpska roba ulazi na Kosovo samo preko administrativnog prelaza Merdare, uz detaljnu kontrolu.