Zovu studenti u blokadi u Novi Pazar 21. decembra. Razlog je situacija na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru pošto je više od 200 studenata izgubilo status, a oko 30 profesora ostalo bez posla. Traže Novopazarci podršku ostatka Srbije. Juče je stigla od tek jedne opozicione stranke.
DUNP je jedini fakultet u fizičkoj blokadi. Ako pitate studente, tako će ostati sve dok se ne uvede prinudna uprava. Odustajanje nije opcija. Ali, ih je zato što su, kako kažu, imali „petlju“ da kažu šta se sve dešava na ovom fakultetu, stigla osveta rektorke.
„To je rektorka koja je javno podržala Aleksandra Vučića u Ćacilendu. To je rektorka koja je rekla da je na univerzitetu zabranjeno političko delovanje. Ona je preko sajta DUNP navela da je podržala listu Aleksandra Vučića“, kaže studentkinja Dina Mehović.
Ova studentkinja objašnjava za N1 da se na sajtu DUNP „serviraju“ informacije da sve funkcioniše „bajno“, ali da je prema mišljenju studenata, ovaj univerzitet ugrožen. Studenti gube statuse, a profesori poslove.
„To što je napisano na sajtu da su profesori koji su dobili otkaze tehnički sami otišli, nije istina. Šta je sa profesorima iz Novog Pazara koji su dobili otkaze ili im nije produžen ugovor, imamo primere da nije dat drugi upisni rok. Imamo kolege koje su se upisale pa im je opet stigla ispisnica. Javljeno im je da su izgubili status studenta“, priča Mehović.
Uprava DUNP-a navodi da „ne može biti ugašen“ univerzitet koji ima više od 3.000 studenata i trideset akreditovanih studijskih programa.
U saopštenju objavljenom na sajtu DUNP navodi se da su „skoro svi nastavnici i saradnici koji su u poslednje tri godine ostali bez posla, svojom voljom napustili univerzitet“. A da su izgubili status samo oni studenti koji nisu želeli da obnove godinu.
Profesorka Biljana Stojković kaže da je Novi Pazar centar onoga što Srbija treba da bude.
„Ovde vidimo atak na slobodu, zajednicu koja je pokazala da razume šta Srbija treba da bude – Srbija multietničosti koja voli svoju državu. Studenti su nam pokazali šta znači ustavni patriotizam“, navela je Stojković.
Iako je DUNP više od deset meseci u blokadi, lokalno stanovništvo prema mišljenju studenata kao da se uspavalo.
„Lokalna zajednica je trebala da prva da se pojavi i da nešto urade za ovaj univerzitet.
„Narod pokušava, kao i ova deca, da nešto urade. Svi ostali se drže po strani“
„Dosadilo je sve. I mitinzi i šetnje“
Studenti DUNP-a ipak pozvaju građane na novo okupljanje, 21. decembra u Novom Pazaru. Traže podršku ostatka Srbije, sa trenutnim osećajem da su ostavljeni sami.
