Od početka godine je u Srbiji je registrovano više od 20 slučajeva femicida. Najmlađa žrtva imala je svega dve godine. U pojedinim slučajevima, poput ubistva žene u Pirotu od strane bivšeg partnera nadležni su netačno procenili rizik od ponavljanja nasilja, rezultati su kontrole rada nadležnih organa koje je sproveo ombudsman. Primenom zakona država je stvorila mrežu da se nasilnik ne može provući, tvrdi za RTS zaštitnik građana Zoran Pašalić
U postupku kontrole nakon ubistva žene u partnerskom nasilju u Pirotu i porodičnog nasilja u Zaječaru koji su nedavno završeni utvrđeno je nedosledno postupanje.
„Postoji više zakona koji tretiraju nasilje u porodici a Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici, država je napravila mrežu da se nasilnik ne može izvući. Ukoliko se nasilje pojavi prvi put bilo fizičko, psihičko ili drugi vid nasilja nasilnik mora da se prati. U slučaju Pirota službe su zakazale“, rekao je gostujući u Jutarnjem dnevniku Zaštitnik građana Zoran Pašalić.
Kako kaže tu je bilo više puta da je nasilnik uznemiravao žrtvu, policija je reagovala ali nije bilo adekvatne procene rizika.
U slučaju porodičnog nasilja u Zaječaru, Zaštitnik građana je uputio i preporuku da se deca i kada su svedoci tretiraju kao žrtve. Da to ne bi bila odluka nadležnih organa potrebna je i izmena Zakona koju Pašalić očekuje uskoro.
„Potrebna je ne samo promena zakona već i promena ponašanja prema deci koja su prisustvovala nasilju. Mora se sa velikom pažnjom voditi računa da i oni budu tretirani kao žrtve, jer se ta deca u kasnijem uzrastu često identifikuju ili sa nasilnikom ili sa žrtvom nasilja“, objasnio je Pašalić.
Zaštitnik građana kaže da kada dođe do propusta u postupanju onda ne zakažu samo pojedine institucije već ceo sistem, zbog čega se i insistira na doslednoj primeni zakona, jer ako se on primenjuje onda nasilnik ne može da se nađe u situaciji da može da vrši nasilje.