Prvo takmičenje u pečenju prasića, koje je trebalo da se održi u Aranđelovcu, otkazano je posle vanredne veterinarske inspekcije. Dok organizatori negoduju, u Upravi za veterinu tvrde da je odluka doneta zbog rizika od širenja afričke kuge svinja. Ta bolest do sada je registrovana u 13 okruga širom zemlje. Teško se iskorenjuje, ostavlja finansijsku štetu na privredu, i zato je neophodno da se proizvođači drže svih propisanih mera – apeluju stručnjaci.
„Sepra fest“ zabranila je veterinarska inspekcija, a organizatori za to krive i vegansku zajednicu.
„Niko se od nas ne ljuti na vegan zajednicu zato što su slali mejlove, ali mislim da republički inspektor nije morao tako da postupi, mogao je da sagleda, da izađe na teren da vidi. Napominjem, za svako prase je pre ulaska na festival potrebna potvrda da je meso ispitano i ispravno“, kaže Vladimir Nikolić iz „Sepre“.
Organizator nije imao dozvolu za održavanje manifestacije, kažu u Upravi za veterinu. Dodaju i da je razlog više za zabranu takmičenja – afrička kuga svinja.
„Analizom rizika održavanje Sepra festa, utvrdili smo da bi zbog nepovoljne epizootiološke situacije u vezi sa kugom u pojedinim okruzima došlo do potencijalne opasnosti od širenja afričke kuge i na slobodne teritorije, čime bi bila ugrožena bezbednost hrane, životinja“, kaže Miloš Petrović, direktor Uprave za veterinu.
Afrička kuga svinja od juna se ubrzano širi i do sada je registrovana u 32 opštine na više od 1.400 svinja. Protiv te bolesti ne postoji vakcina, pa je jedino rešenje – eutanazija. Do sada je uklonjeno 17.600 obolelih životinja.
„Prvo sam primetio da nije htela da jede, anemija, angažovali smo veterinare, dali su nam upute. Oni su došli, preduzeli korake“, kaže Vidan Mladenović proizvođač iz Sefkerina.
„Nadoknada štete koja nastaje prilikom sprovođenja mera se finansira kompletno iz budžeta, tako da će vlasnici gazdinstava gde je sprovedena dobiti punu isplatu štete“, rekao je Miloš Petrović, direktor Uprave za veterinu.
Virus koji izaziva bolest nije opasan za ljude, ali ostavlja posledice na privredu. Pogođena područja trpe finansijske gubitke zbog zabrane trgovine i klanja. Stručnjaci ukazuju da primarna proizvodnja nije ugrožena, ali zaraza uvećava spisak problema srpskog stočarstva.
„Najveća opasnost preti od toga da virus uđe na velike komercijalne farme gde bi i genetski potencijal i tov svinja došao u problem. Pitanje je koliko brzo bi to moglo da se podigne. Sam biološki ciklus kod svinja ide na 6-7 meseci, ali velika materijalna šteta bi bila teško nadoknadiva“, ističe Nenad Budimović iz Privredne komore Srbije.
Stručnjaci apeluju da se svaka promena zdravstvenog stanja životinje bez odlaganja prijavi veterinaru. Farmeri su dužni da u ugroženim i zaraženim područjima pojačano sprovode propisane mere.