Poslanik i predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas ocenio je danas, povodom predloga Ministarstva prosvete da se prvo polugodište u školama završi 23. decembra, da je aktuelnoj vlasti najveći neprijatelj obrazovanje. Zeleno-levi front (ZLF) ocenio je da vlast u Srbiji skraćivanjem polugodišta „želi da pobegne i sakrije se“ od protesta i blokada prosvetnih radnika i mladih.
„Logično je da im sledeća mera bude potpuno ukidanje škola i fakulteta. Obrazovanje im je ionako najveći neprijatelj“, naveo je Đilas na društvenoj mreži Iks.
To je napisao povodom predloga Ministarstva prosvete da se prvo polugodište u osnovnim i srednjim školama završi u ponedeljak 23. decembra, sedam dana pre planiranog roka.
Prema tom predlogu, školski raspust bi trebalo da traje do 20. januara 2025. godine.
Stranka Zeleno-levi front (ZLF) ocenila je da vlast u Srbiji skraćivanjem polugodišta u osnovnim i srednjim školama „želi da pobegne i sakrije se“ od protesta i blokada prosvetnih radnika i mladih.
Poslanik ZLF Robert Kozma smatra da se vlast ponaša kao „zbunjeni noj“, koji, suočen sa problemima zabija glavu u pesak i ne želi istini da pogleda u oči.
„Suočeni su sa nastavnicima, koji su gotovo dva meseca u štrajku i najavljuju obustavu rada u petak, kao čin solidarnosti sa studentima, kao i potencijalnu kompletnu obustavu rada u drugom polugodištu, a suočeni su i sa đacima koji se pridružuju svojim starijim kolegama studentima u blokadama i zahtevaju pravdu“, naveo je Kozma.
Ocenio je i da Ministarstvo prosvete, iako je do sada tvrdilo drugačije, izgleda ipak nije zabrinuto za zaključivanje ocena, nadoknadu propuštenih časova i sprovođenje nastavnog programa u celosti, već se „nadaju da će sa ranijim krajem polugodišta problemi u prosveti nestati, a đaci otići kući“.
Stranka u saopštenju navodi i da se takav scenario za „suzbijanje protesta“ mogao videti i u junu 2023. godine, kada je školska godina završena dve nedelje ranije.
„Međutim, pošto ni sama Vlada, koja je donela tu odluku, nije imala u vidu šta takav iznenadni prekid školske godine znači, ubrzo je raspust preformulisan u nedefinisani oblik rada, gde su učenici ipak dolazili da popravljaju ocene, kao i nastavnici, koji su te ocene zavodili i zaključivali“, dodaje se u saopštenju ZLF.