ODIHR ocenjuje da su potrebna dodatna poboljšanja Zakona o jedinstvenom biračkom spisku

ODIHR ocenjuje da su potrebna dodatna poboljšanja Zakona o jedinstvenom biračkom spisku

Kancelarija OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) ocenila je da postoje pozitivni pomaci u Nacrtu zakona o izmenama i dopunama zakona o jedinstvenom biračkom spisku u Srbiji, ali da je potrebno još poboljšanja.

Predložene izmene, kako se u analizi podseća, predstavljaju pokušaj da se delimično adresiraju ključne preporuke ODIHR-a iz izveštaja o posmatranju izbora, koje se odnose na transparentnost i tačnost Jedinstvenog biračkog spiska.

Nacrt zakona koji je pripremila Srpska napredna stranka (SNS) uvodi odredbe koje obavezuju Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave (MDULS) da objavljuje biračke spiskove radi javne provere, precizira obim ličnih podataka koji će biti objavljeni, kao i dodatne mere zaštite tih podataka.

Takođe, dalje uređuje pristup političkih stranaka i drugih aktera Jedinstvenom biračkom spisku, a predlaže se i formiranje ad hok komisije za reviziju, verifikaciju i kontrolu podataka o registraciji birača.

ODIHR je kao pozitivne pomake ocenio povećanu transparentnost i javn u kontrolu. U analizi se, naime, ističe da predložene izmene omogućavaju objavljivanje delimičnih podataka iz biračkog spiska i njihovu dostupnost javnosti putem interneta.

Pozdravlja se i specifikacija podataka za objavljivanje, odnosno to što Zakon jasno definiše koje podatke treba objaviti (ime, prezime, roditelj, adresa itd.) i kako se štite lični podaci.

ODIHR kao pozitivni pomak vidi i uvođenje ad hok komisije za reviziju biračkog spiska, uz učešće predstavnika vlasti, opozicije i civilnog društva, kao i poštovanje zaštite ličnih podataka kroz dvostepenu autentifikaciju i izjave o poverljivosti.

Kancelarija OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava, međutim, konstatuje i određene manjkavosti predloženih rešenja poput nedostatka pune harmonizacije sa zakonima o zaštiti podataka, što može izazvati pravne nejasnoće.

ODIHR ukazuje i da pravo glasa za građane bez stalnog prebivališta u Srbiji ostaje neregulisano, što u ovoj organizaciji smatraju važnim za izbegavanje diskriminacije.

ODIHR skreće pažnju i na uskraćivanje uvida u birački spis za nezavisne posmatrače, budući da trenutno pravo pristupa imaju samo izborne komisije i predlagači izbornih lista.