„Takvo stanje je posledica rušenja dijaloga, nepoštovanja postignutih sporazuma, jednostranih poteza i svakodnevnog sistematskog institucionalnog, fizičkog i psihičkog nasilja nad srpskim narodom na KiM od strane PIS u Prištini“, navedeno je u saopštenju tog odbora.
Zahteva se da privremene institucije samouprave u Prištini odmah prekinu teror nad srpskim narodom i da se, umesto pretnji, fizičkog nasilja, upotrebe vatrenog oružja i pritiska na srpski narod, iskreno posvete rešavanju svih problema na miran način, dijalogom, uz postizanje obostrano prihvatljivih rešenja.
Članovi skupštinskog odbora pružili su podršku srpskom narodu na KiM u odbrani svojih ljudskih prava i sloboda, bezbednog života i opstanka.
Naveli su da veruju da će srpski narod na KiM i njegovi izabrani politički predstavnici nastaviti da se, kao i do sada, za svoja prava, bezbedan život, ravnopravan položaj, opstanak bore mirnim, demokratskim sredstvima.
Takođe, se poziva i UNMIK, KFOR i EULEKS da, u skladu sa Rezolucijom 1244 SB UN nepristrasno i bez diskriminacije, ispune svoje mandate, da obezbede mirno okruženje za život srpskog naroda, kome je ugrožen opstanak na KiM.
Takođe je potrebno i da onemoguće predstavnike privremenih institucija u Prištini da koriste silu protiv civilnog srpskog stanovništva i onemogućavaju mu osnovna ljudska prava i slobode.
Ovi zaključi usvojeni su na jučerašnjoj sednici skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju.
Članovi odbora razmotrili su informacije o stanju bezbednosti na Kosovu i Metohiji, sa aspekta ugrožavanja bezbednosti srpskog naroda, koje su dostavili Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo odbrane, Bezbednosno-informativna agencija, Kancelarije za Kosovo i Metohiju i Kancelarija za koordinacione poslove u pregovaračkom procesu sa Privremenim institucijama samouprave u Prištini, koju je obrazložio v.d. direktora Kancelarije za KiM Petar Petković.