Građani koji žive u nelegalno izgrađenim objektima od petka mogu da se prijavljuju za privremeno priključenje na struju, grejanje, vodu i kanalizaciju. Rok za prijavu je 30 dana, tokom kojih će vlasnici morati da prilože odgovarajuće dokaze o nelegalnoj zgradi u kojoj su kupili stan ili ako su kuću zidali bez građevinske dozvole. Pomoćnik ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Ranko Šekularac kaže za RTS da je to ministrastvo dužno da u roku od 15 odgovori na zahtev podnosioca prijave.
Ranko Šekularac podseća da pravo na prijavu imaju vlasnici ili članovi porodica koji su kupili i izgradili te objekte.
Navodi da građani, uz zahtev za priključenje na struju, grejanje, vodu i kanalizaciju, između ostalog, treba da prilože očitanu ličnu kartu i geodetski snimak.
Pored toga, treba da dokažu i vlasništvo nad objektom kao što su kupoprodajni ugovor, ugovor o zajedničkoj gradnji, incvesticiji ili nasledstvu.
Kako bi se svima pružila šansa da se priključe na infrastrukturu, Šekularac ističe da se može koristiti i overena izjava lica pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću da garantuje da je objekat njegov ili u celosti izgrađen ili kupljen od investitora.
Time se obavezuju da će nakon prikuljučenja promeniti adresu i stanovati u objektu koji su kupili, izgradili ili na njega stekli pravo, kaže Šekularac.
Kada podnosioci zahteva ispune pravne uslove, nadležna oština stupa u kontakt sa komunalnim preduzećem koje proverava ispunjenost tehničkih uslova.
Prema njegovim rečima, najkasnije 15 dana po završetku jednomesečne kampanje, resorno ministarstvo je dužno da obavesti podnosioca zahteva o ishodu – da li ispunjava uslove za priključenje.
Šekularac smatra da ne postoji mogućnost da građani ne stignu da prikupe svu potrebnu dokmentaciju u predviđenom roku, navodeći da je praksa pokazala da geodetske organizacije mogu da izdaju potreban snimak za jedan ili dva dana.
Na pitanje da li nadležne ustanove mogu da garantuju da su ti nelegalni objekti bezbedni za život, s obzirom na to da nisu prošli tehnički prijem, Šekularac napominje da je ovaj proces odvojen od postupka ozakonjenja u kojem se posebim elaboratima ili izjavama stručnjaka grantuje da su ti objekti u celosti izgrađeni.
„Osoba koji prilaže prijavu za priključak preuzima odgovornost na sebe kojom garantuje da je objekat u potpunosti izgrađen, da ima temelje, zidove i krov“, dodaje Šekularac.
Šeklarac očekuje da će se uz pomoć ove akcije doći i do približne evidencije osoba koje su nelegalno gradile, budući da neće svako ispuniti uslove za priključenje na infrastrukturu.