Građani u inostranstvu će od 1. februara naredne godine moći preko tog portala i portala drugih državnih institucija elektronski da dobiju potrebna dokumenta, informišu se o porezu na imovinu, kao i da je plaćaju elektronskim putem.
Dačić je ocenio da je to korak napred ka digitalizaciji i modernizaciji administracije kroz uvođenje i primenu savremenih tehnika i procesa.
„Time mi dobijamo podršku u upotrebi informaciono-komunikacionih resursa u cilju pružanja elektronskih usluga i korišćenja kapaciteta koji već postoje da bi se mogli koristiti u našim diplomatsko-konzularnim predstavništvima (DKP). Posredstvom DKP omogućićemo građanima u inostranstvu odgovarajuće usluge, što će doprineti dostupnosti korišćenja portala e-Uprave u inostranstvu“, istakao je šef srpske diplomatije.
To praktično znači, objasnio je, da lica koja borave u inostranstvu neće više morati da dolaze u Srbiju da bi informasali o porezu na imovinu.
„Biće im omogućeno da preko svoji mobilnih telefona prate svoje poreske obaveze na imovinu čiji su vlasnici u Srbiji, elektronski će dobijati rešenja o poreskim obavezama na godišnjem nivou, a svoje poreske obaveze moći će da plaćaju elektronskim putem“, rekao je Dačić.
Takođe, lica koja borave u inostranstvu sada će moći elektronskim putem da dobiju izvod iz matične knjige rođenih, izvod iz matične knjige venčanih i sva druga dokumenta koja se izdaju.
Roditelj koji je u inostranstvu moći će elektronskim putem da saglasnost da se maloletnom detetu izda pasoš u Srbiji.
„To su samo neki od primera koji pokazuju značaj digitalizacije i koristi koji će imati građani u inostranstvu. Svakako da ćemo morati i treba dalje da se osavremenjujemo u toj oblasti, ali ovo je istorijski korak jer, na neki način, izjednačujemo prava građana koji zive u inostranstvu sa onim u Srbiji“, zaključio je Dačić.
Ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović rekao je da će sporazum dva ministarstva dovesti do toga da od 1. februara naredne godine svi naši građani i državljani koji žive u dijaspori vrlo lako mogu da se registruju na portalu elektronske uprave i koriste sve usluge koje se nalaze na portalu e-Uprave, ali i drugih državnih organa.
„Ovo znači da ćemo u našim ambasadama i DKP širom sveta omogućiti našim državljanima da, uz pomoć ovlašćenih lica, registruju svoj elektronski identitet na portalu e-Uprave, ali i da aktiviraju mobilnu aplikaciju i korista sve usluge e-Uprave, pre svega na portalu, ali i na svim ostalim državnim portalima“, rekao je Jovanović.
Dodao je da će moći urade sve vezano za lokalne poreske administracije, plaćanje poreza na imovunu i uvere se u stanje duga, zahtev za uverenje o porezu na imovinu.
„Moći će da koriste sistem e-faktura, izvod iz matičnih knjiga i uverenja o državljanstvu. Moći će da izvade uverenje o nekažnjavanju MUP-a, da prijave boravište stranca, da zakažu termin za izdavanje pasoša ili lične karte, pa kada dođu u Srbiju da ih i izvade i mnoge druge usluge“, nabrojao je Jovanović i dodao da su sve elektronske usluge i izvodi besplatni na portalu e-Uprave.
„Građani u inostranstvu su bili hendikepirani, nisu mogli da koriste te usluge, a od 1. februara to će moći. Obećavam da ćemo sa naše strane sve da uradimo da pomognemo MSP u digitalizaciji kada je u pitanju rad u zemlji, počev od infrastrukture državnog Data centra, naše klaud infrastrukture i drugih elektronskih usluga“, poručio je ministar telekomunikacija.