NUNS: Zahtevamo od MUP-a da ubuduće ne zloupotrebljava našu nužnost saradnje

NUNS: Zahtevamo od MUP-a da ubuduće ne zloupotrebljava našu nužnost saradnje

Ministarstvo unutrašnjih poslova je nakon sastanka sa predstavnicima novinarskih udruženja izdalo saopštenje u kom je istaknuta dobra saradnja između dve strane u okviru Stalne radne grupe za bezbednost novinara. Ono što nije navedeno jesu razlozi zbog kojih je taj sastanak iniciran, kao ni sadržaj sastanka u kojem je bilo i neslaganja po određenim pitanjima, navodi se u saopštenju NUNS-a.

Kako je navedeno, sastanak je iniciran od strane predstavnika Stalne radne grupe, a razlog za susret bili su negativni događaji i opasne situacije na protestima u kojima su se novinari našli.

Dve strane su se sastale kako bi razgovarale o mogućnostima povećanja bezbednosti novinara i smanjenja ometanja prilikom izveštavanja sa ovakvih događaja. Predstavnicima MUP-a, kako se ističe u saopštenju, posebno je ukazano na incidente prema novinarima učinjene od strane policajaca za vreme protesta 24. decembra.

NUNS podseća da je tada ekipa Al Džazire napadnuta, a snimatelj Nenad Nešić povlačen za vrat uz zabranu snimanja, reporter sa terena Nove S Andrija Lazarević bez ikakvog razloga udaren pendrekom. Takođe, od fotoreportera Bete otimana je kamera od strane policajca, a pripadnici MUP-a u civilu nisu reagovali na napad na novinara TV N1 Mladena Savatovića iako su bili prisutni na licu mesta.

Na sastanku su, predstavnici udruženja izneli detalje svih zabeleženih napada i incidenata. Predstavnici policije su izjavili „da ne znaju za konkretne incidente koje su učinili njihovi službenici i nisu se složili sa tim da su incidenti učinjeni, uz nekoliko puta ponovljenu konstataciju da njihovi policajci na terenu pružaju zaštitu svim učesnicima događaja, pa tako i novinarima“, piše u saopštenju.

S obzirom na to, kako navodi NUNS, da smo insistirali da događaji budu provereni i da se na njih reaguje, od strane predstavnika policije je dobijeno obećanje da će svi navedeni događaji biti pažljivo istraženi.

„Pomenut je i izuzetno važan, a još uvek nerešen slučaj brutalnog prebijanja tadašnjeg novinara Bete Žikice Stevanovića od strane pripadnike Žandarmerije u julu 2020. godine, koji se i dalje, posle gotovo tri godine nalazi u postupku unutrašnje kontrole policije, a pred Prvim javnim osnovnim tužilaštvom u Beogradu se vodi krivični postupak protiv nepoznatih izvršilaca“, piše u saopštenju.

Predstavnici udrženja su konstatovali da i dalje ima policajaca koji ne shvataju ulogu novinara i medija na ovakvim skupovima i da je vidljivo da se incidenti posebno od strane Žandarmerije ponavljaju, uz nadu da se radi o izolovanim slučajevima, a ne namernom povređivanju i napadima na novinare. „Sa tim se predstavnici policije nisu složili i negirali su da policajci čine incidente prema novinarima, ponavljajući da njihovi službenici štite sve građane, pa tako i novinare“, naveo je NUNS.

Kako bi se budući incidenti prema novinarima predupredili, predloženo je da se napravi neka vrsta protokola – upustva za predstavnike ovih jedinica o ponašanju prema novinarima. Od predstavnika udruženja zbog toga je zatraženo da se sačini predlog i daju primeri dobre prakse. Takođe, tim povodom ponudili smo da se organizuju zajedničke edukativne radionice i treninzi.

Na sastanku je, kako se ističe u saopštenju, ukazano na potrebu međusobne koordinacije prilikom sličnih događaja zbog težine incidenata koji se konstantno ponavljaju, pa u tom smislu i potrebu postojanja konkretnih policijskih kontakt tačaka na terenu kojima bi novinari mogli da se obrate ako imaju potrebe za zaštitom ili da prijave konkretne događaje.

Takođe, NUNS ističe da su objasnili da se radi na treninzima za novinare za bezbedno izveštavanje i da redovno apelujemo da se nose uočljive oznake, odnosno, prsluke sa oznakom PRESS.

„Na kraju, zahtevamo od Ministarstva unutrašnjih poslova da ubuduće ne zloupotrebljava našu nužnost saradnje i našu spremnost da, uprkos brojnim lošim iskustvima i ružnim događajima, nastavimo da održavamo komunikaciju. Iako se Stalna radna grupa pokazala kao dobar model saradnje i komunikacije, mnogo je razloga da se naša saradnja sa MUP-om ne može nazivati dobrom, ali naša je namera da i dalje korektno komuniciramo, jer smo se uverili da i dalje postoji značajan broj profesionalnih pripadnika policije koji su nam ozbiljni i pouzdani partneri u zaštiti bezbednosti svih novinara u Srbiji“, piše u saopštenju.