Roditelji dece koja imaju problem sa hormonom rasta već mesecima teško dolaze do lekova. Zalihe za različite dijagnoze koje se pripisuju hormonu rasta bile su na minimumu, a građani se sada žale da ih gotovo nema u apotekama.
Oko 2.000 dece sada nema terapiju . Roditelji su i pre par meseci teško dolazili do iste. Alternative su postojale i postoje, međutim za njih je potrebno odobrenje samog lekara kako bi dete moglo da dobije zamenski lek za norditropin koji se inače koristi i koga već mesecima nema u apotekama .
„Lekovi koji se koriste su na bazi hemijske supstane koja se zove somatropin, svi oni imaju aktivnu suptancu, s tim da je kod nas najviše korišćen nordotropin i prepisivan od strane endokrinologa za decu koja imaju problem sa hormonom rasta “ kaže Jelena Ninčić, magistar farmacije.
Ona dalje objašnjava da se „lek norditropin više ne proizvodi, pa ga samim tim u apotekama nema oko godinu dana“.
„Postoje paralele, a to su potpuno identični lekovi, što znači da je ista aktivna supstanca, to je omnitrop, isto je somatropin u pitanju. Lek je u ekvivalentini dozama kakav je bio i norditropin. To su inače subkutane injekcije, poput insulinskih penova i daju se potkožno. Postoji i genotropin sa istom aktivnom supstancim, ali malo izmenjenim dozama, pa je potreban savet endokrinologa.“, kaže sagovornica N1.
Kako navodi problem je što ni tih zamenskih lekova nema već neko vreme na tržištu i zvanično se ne zna kada će ga biti.
„Iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje nemamo zvaničan odgovor. A prema nezvaničnim podacima tržište bi moglo da se stabilizuje do kraja juna“, dodaje Ninčić.
Ona smatra da za decu koja „imaju usporen hormon rasta, mesec, dva ili tri nije problem. Na duži period može da dođe do neželjenih efekata“.