U studiji objavljenoj u časopisu Napredni materijali, istraživači su pokazali da je inovativni nano-vektor (nanogel), koji su razvili, u stanju da isporuči antiinflamatorne lekove na ciljani način u glijalne ćelije koje su aktivno uključene u evoluciju povrede kičmene moždine, stanje koje dovodi do paraplegije ili kvadriplegije.
Tretmani koji su trenutno dostupni za modulaciju inflamatornog odgovora posredovanog komponentom koja kontroliše unutrašnje okruženje mozga nakon akutne povrede kičmene moždine pokazali su ograničenu efikasnost. Ovo je takođe zbog nedostatka terapijskog pristupa koji može selektivno delovati na mikroglijalne i astrocitne ćelije.
Nanovektori koje je razvio Politehničko di Milano, nazvani nanogeli, sastoje se od polimera koji se mogu vezati za specifične ciljne molekule. U ovom slučaju, nanogeli su dizajnirani da se vežu za glijalne ćelije, koje su ključne u inflamatornom odgovoru nakon akutne povrede kičmene moždine. Saradnja između Istituto di Ricerche Farmacologiche Mario Negri IRCCS i Politecnico di Milano pokazala je da su nanogeli, napunjeni lekom sa antiinflamatornim dejstvom (rolipram), bili u stanju da pretvore glijalne ćelije iz štetnog u zaštitno stanje, aktivno doprinoseći oporavku povređenog tkiva.
Pokazalo se da nanogeli imaju selektivni efekat na glijalne ćelije, oslobađajući lek na ciljani način, maksimizirajući njegov efekat i smanjujući moguće neželjene efekte.
„Ključ istraživanja je bilo razumevanje funkcionalnih grupa koje mogu selektivno ciljati nanogele unutar specifičnih ćelijskih populacija“, objašnjava Filipo Rosi, profesor na Odseku za hemiju, materijale i hemijsko inženjerstvo „Đulio Nata“ na Politehničkom fakultetu u Milanu. „Ovo omogućava optimizaciju tretmana lekovima smanjenjem neželjenih efekata.“
„Rezultati studije pokazuju da su nano gelovi smanjili zapaljenje i poboljšali kapacitet oporavka kod životinjskih modela sa povredom kičmene moždine, delimično vraćajući motoričku funkciju. Ovi rezultati otvaraju put ka novim terapijskim mogućnostima za pacijente sa mijelinolizom“, kaže Pietro Veglianese, šef odeljenja. Jedinica za akutnu traumu i regeneraciju kičme, Odeljenje za neuronauku na Institutu Mario Negri.
„Štaviše, ovaj pristup takođe može biti koristan za lečenje neurodegenerativnih bolesti kao što je Alchajmerova bolest, u kojoj zapaljenje i glijalne ćelije igraju značajnu ulogu.