Mladi traže posao i samostalnost, kako ih zadržati u Srbiji

Mladi traže posao i samostalnost, kako ih zadržati u Srbiji

Međunarodni dan mladih je u znaku višegodišnjih problema. Ivana Antonijević, pomoćnica ministra za turizam i omladinu kaže za RTS da mladi ističu kao najveći izazov sa kojim se suočavaju stabilnost zaposlenja i mogućnost da dobiju priliku da se ekonomski osnaže i da ekonomski budu samostalni. Čak oko 44 odsto mladih ne zarađuje. Naglašava da je konkretan plan Vlade implementacija garancije za mlade koji je u zemljama EU smanjio nezaposlenost za deset odsto. Posebno ističe da se Strategijom za mlade usmeravaju svi kapaciteti kojima se utiče na životni standard.

Istraživanja godinama ukazuju da su problemi mladih uglavnom isti i da se tiču njihovog položaja na tržištu rada. Podaci pokazuju da 43,6 odsto mladih ne zarađuje, a tek svega 12 posto zaradi više od hiljadu evra. Još veći problem je to što im poslodavci uglavnom traže iskustvo.

Ivana Antonijević je u Jutarnjem programu rekla da su tokom cele sedmice bili na terenu i razgovarali s mladima, i da su problemi na koje ukazuju isti oni koje i istraživanja pokazuju.

Navodi da mladi ističu kao najveći izazov sa kojim se suočavaju stabilnost zaposlenja i mogućnost da dobiju priliku da se ekonomski osnaže i da ekonomski budu samostalni.

„U manjim zajednicama, mladi ističu potrebu za više prostora, gde će se realizovati programi koji će biti namenjeni njima, koji će biti besplatni, koji će na neki način pomoći da se oni osnaže. Tako da, problem nezaposlenosti, odnosno potreba za većom zapošljivošću s njihove strane, nedostatak sportske infrastrukture i nedostatak zapravo prostora za mlade je nešto što smo mi identifikovali i dobili kao povratnu informaciju od mladih“, ukazuje Antonijevićeva.

Nezaposlenost mladih je problem ne samo Srbije, već i zemalja u regionu, ali i Evropske unije. Ono što je konkretan plan je program implementacija garancije za mlade, koji je kao obavezu Srbija preuzela u julu 2021. godine.

Kako objašnjava, reč je programu koji je od 2013. do 2023. godine smanjio nezaposlenost u zemljama Evropske unije za deset odsto, odnosno procenat nezaposlenosti je sa 24 posto pao na 14.

„Plan i program garancije za mlade podrazumeva da svaka mlada osoba u trenutku kada prekida školovanje ili dolazi u situaciju nezaposlenosti, u naredna četiri meseca dobije priliku za radnu praksu, volontersko iskustvo, za zaposlenje ili nastavak školovanja. Garancija za mlade plan implementacije se privodi kraju i od septembra će krenuti u implementaciju, u pilotiranje u tri filijale nacionalne službe, u Sremskoj Mitrovici, Nišu i Kruševcu. Obuhvatiće nekada 22 opštine na kojima će ovaj program biti prvo implementiran“, najavila je pomoćnica ministra.

Dodaje i da je Zakon o radnoj praksi apsolutni prioritet Vlade Srbije.

„Nacrt novog zakona je spreman, Ministarstvo turizma i omladine je imalo učešće u radnoj grupi kao i organizacije civilnog društva, i svi značajni akteri i očekuje se da će ovaj zakon biti u skupštinskoj proceduri do kraja godine“, rekla je Antonijevićeva.

Jedan od problema je i to što mladi žele da napuste Srbiju, gotovo svaki drugi želi da život nastavi u inostranstvu.

Po tom pitanju se, kaže, Srbija ne razlikuje u odnosu na druge zemlje i to se odvija s momentom migracija koje su naša realnost.

Ističe da je Srbija donela strategiju za mlade u januaru, kojom su opredeljeni ciljevi za narednih sedam godina, a da je pre nekoliko nedelje usvojen je i akcioni plan za njenu implementaciju.

„Sve mere koje je Republika Srbija planira da uradi u naredne tri godine po ovom akcionom planu jesu zapravo usmerene da se koriste svi kapaciteti naše zemlje, i da se na svaki mogući način utiče na njihov životni standard, i da oni donesu odluku da ostanu u svojoj zemlji“, precizirala je Antonijevićeva.

I oni koji ostanu u svojoj zemlji imaju problem da se osamostale i to se dešava mnogo kasnije nego kod njihovih vršnjaka u EU. Dve trećine mladih živi sa svojim roditeljima. Podaci kažu da se mladi u proseku osamostaljuju u 31 godini, čak za muškarce 33,7, dok je u EU taj trend znatno drugačiji.

Jedan od načina za rešavanje tih problema je, kako ističe Antonijevićeva, sada i program koji omogućava da mlade majke imaju priliku da dobiju subvenciju za prvi stan, programi Ministarstva za poljoprivredu i selo kojima se subvencionišu ostanak mladih i dolazak mladih u neke nerazvijenije područja.

„Ono što je jako važno da mi iz Ministarstva turizma i obrazovanja ovaj problem prepoznajemo i da zapravo prepoznajemo potrebu da se na njega odgovori na taj način da će podrška biti pružena svim mladima. Smatramo da je zapravo podrška stanovanju i da mladi, celokupna populacija mladih, treba da bude sagledana kao populacija na kojoj će se podržati u ovom segmentu“, zaključila je Antonijevićeva.